Netanyahu: İran'la nükleer anlaşma tarihi bir hata

Netanyahu: İran'la nükleer anlaşma tarihi bir hata
Netanyahu: İran'la nükleer anlaşma tarihi bir hata
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'la P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Netahyahu, anlaşmayı 'tarihi hata' olarak niteledi.

RADİKAL - İran 'la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında Viyana'da süren nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan ilk yorum geldi. Daha önce de anlaşmaya karşı olduğunu birçok kez dile getiren Netanyahu, anlaşmayı ‘tarihi hata’ sözleriyle niteledi.

Reuters’ın haberine göre, İran’ın “nükleer hırsını” engellemek amacıyla elinden geleni yapacağını söyleyen Netanyahu, “İran nükleer silahlara doğru bir yol teslim alacak. İran’ın bu noktaya ulaşmasını engelleyecek kısıtlamaların birçoğu kaldırılacak” dedi. Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’le Kudüs’te bir görüşme gerçekleştiren Netanyahu, “İran yüz milyarlarca dolar nakit elde edecek ve bu, onun bölgede ve dünyada saldırganlık ve terörün peşinden gitmeye devam etmesine izin verecek. Bu, tarihi ölçülerde kötü bir hata” ifadesini kullandı

Batı ile İran nükleer müzakerelerde anlaştı

Zarif: Müzakereler gerektiği kadar sürecek

İran: Batılılar nükleer müzakerelerde tutum değiştirdi

Obama: Netanyahu İsrail'in itibarını tehlikeye atıyor