Netanyahu: Irkçılık karşısında tek vücut olmalıyız

Netanyahu: Irkçılık karşısında tek vücut olmalıyız
Netanyahu: Irkçılık karşısında tek vücut olmalıyız
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Etiyopya asıllı İsrailli asker Damas Fekade ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, 'Irkçılık karşısında tek vücut olup reddetmeliyiz, kökünü kazımalıyız' ifadesini kullandı.

RADİKAL -  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, polis tarafından dövülüp ırkçı hakaretlere maruz kalan Etiyopya asıllı İsrailli asker Damas Fekade'yle görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Netanyahu, "Irkçılık karşısında tek vücut olup reddetmeliyiz, kökünü kazımalıyız" dedi. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Fekade'nin polis tarafından dövülüp ırkçı hakaretlere maruz kalırken çekilen bir videonun internet ortamında paylaşılmasının ardından özellikle ülkenin en büyük kenti Tel Aviv'de Etiyopya asıllı İsrailliler sokak gösterileri düzenlemişti. Protestolarda göstericiler polisle çatışırken, İsrail polisi biber gazı ve ses bombalarıyla müdahalede bulunmuştu.

İsrail askerleri konuştu: Gazze'de her gördüğümüze ateş açma emri verdiler

'ŞİKAYETLERİ YETERİNCE DİNLEMEDİK'

İsrail devletinin açıkladığı resmi verilere göre çıkan çatışmalarda en az 46 polis, 7 de gösterici yaralandı. Son protestolarla ülkenin Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'den de özeleştiri geldi. Rivlin, "Bu açık yaraya doğrudan bakmamız gerekiyor. Bu güne kadar görmezden geldik, şikayetleri yeterince dinlemedik" dedi.

İsrail'de Etiyopya asıllı Yahudilerin öfkesi dinmiyor

Etiyopya asıllı asker Damas Fekade'yi döven polislerden birisinin görevden uzaklaştırıldığı diğerlerinin ise açığa alındığı açıklandı. Olayla ilgili İsrailli yetkililer soruşturmanın devam ettiğini belirtiyor.

FIFA, İsrail'in üyeliğinin askıya alınması teklifini görüşecek

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman istifa etti

İsveç polisi Filistin bayrağını 'terör sembolü' saydı