Netanyahu'dan Obama'ya: Nükleer anlaşma İsrail'in varlığına tehdit

Netanyahu'dan Obama'ya: Nükleer anlaşma İsrail'in varlığına tehdit
Netanyahu'dan Obama'ya: Nükleer anlaşma İsrail'in varlığına tehdit
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama'ya İran'la varılan uzlaşmanın İsrail'in varlığını tehdit ettiğini söyledi.

RADİKAL- İsrail Başbakan'ı Binyamin Netanyahu, İran 'la varılan nükleer anlaşmayı kınadı ve ABD Başkanı Barack Obama'ya bu anlaşmanın İsrail'in varlığını tehdit ettiğini söyledi. Netanyahu ayrıca anlaşmanın İran'ın nükleer programını meşrulaştırdığını söyleyerek, dünyayı daha iyi bir anlaşma elde edilene kadar Tahran üzerindeki baskıyı devam ettirmeye çağırdı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Obama'nın Netanyahu'yu telefonla arayarak anlaşma konusunda bilgi verdiği söylendi. Netanyahu Obama'ya anlaşmanın İran'ın "agresifliğini ve terörünü" artıracağını söyledi. Beyaz Saray ise telefon görüşmesinde Obama'nın Netanyahu'ya anlaşmanın İran'ın nükleer bir silah elde etmesine yönelik yolları kesecek devamlı bir çözüm için ciddi ilerleme anlamına geldiğini söylediğini açıkladı. Obama ayrıca, anlaşmanın "İran'ın terörü desteklemesi ve İsrail'e yönelik tehditleri" açısından endişeleri azaltmadığını da belirtti.

Tahran'da nükleer anlaşma kutlaması

Çin'den nükleer müzakere yorumu

KRAL SELMAN'I ARADI

Öte yandan İran'a Körfez'de rakip olan ülkeler ise anlaşma karşısında henüz sessizliklerini koruyor. Obama ise Suudi Arabistan kralı Selman bin Abdülaziz el Suud'u anlaşmanın ayrıntılarını konuşmak için telefonla aradı. Beyaz Saray Obama'nın Kral Selman'ı ve Körfez İşbirliği Konseyi'ni İran'la görüşmelerin devamını konuşmak üzere görüşmeye davet ettiğini açıkladı. 

Obama uzlaşıyı 'tarihi' olarak nitelendirdi

Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı

Lavrov'dan müzakere açıklaması: Anlaşma sağlandı

İsrail: Nükleer İran'a karşı askeri güç masada