Netanyahu'nun harcamaları İsrail'i karıştırdı

Netanyahu'nun harcamaları İsrail'i karıştırdı
Netanyahu'nun harcamaları İsrail'i karıştırdı
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun dört yılda yaptığı harcamalar ülkede büyük tepki çekti.

RADİKAL – İsrail ’de seçimlerin yaklaşmasıyla Sayıştay, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun harcamalarını açıkladı.

Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, muhalefetin de ısrarlı çabaları üzerine dün açıklanan raporda 2009-2013 yılları arasında Başbakanlık’ın temizlik ve makyaj masraflarının gereğinden çok daha fazla yüksek olduğu göze çarpıyor. Resmi konutta temizlik masrafları 2011’de 1.1 milyon şekele (695 bin TL) fırlarken, Kayserya’daki özel konutun temizliği için bir ayda harcanan paranın 5 bin TL’yi geçtiği görülüyor.

TUTUMLULUK İLKESİNE AYKIRI

Raporu kaleme alan denetçi Joseph Shapira, “Bu temizlik harcamalarının ışığında, Başbakanlık gösterdikleri özeni gözden geçirmeli ve gereksiz harcamalardan kaçınmalı” açıklamasını yaptı. Shapira, ‘harcamaların ihtiyaçlara göre yapılması gerektiğine’ dikkat çekerek masrafların ‘orantılılık, duyarlılık, etkinlik ve tutumluluk ilkelerine’ aykırı olduğunu belirtti. Vergi mükelleflerine Netanyahu’nun getirdiği yük 104 bin 309 TL olarak açıklandı.

Netanyahu'dan Avrupalı Yahudilere: İsrail sizin eviniz

Beyaz Saray'dan İsrail'e tepki: Yerleşimler gayrimeşru


SEÇMEN TERCİHLERİNDE DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Haaretz’in haberine göre Sayıştay’ın raporu içerisinde yüzbinlerce şekelin lokantalara, çiçek aranjmanlarına, kokulu mumlara, ayakkabılara ve kuaförlere harcandığı bilgisi de yer almıştı. First Lady Sara Netanyahu’nun yaklaşık 15 bin TL değerindeki şişe depozitolarını zimmete geçirdiği iddiası İsrail’de büyük tepki yaratmıştı.

Harcamaların açıklanmasının seçmenlerin tercihlerinde köklü bir değişikliğe sebep olacağı tahmin edilmiyor. Netanyahu’nun partisi Likud yaptığı açıklamada ‘ medya kampanyasını’ suçlayarak Başbakan’ın düzeltmeler için çalıştığını öne sürdü.

Netanyahu'nun 'İsrail'e dönün' çağrısı yanıt bulmadı

Netanyahu 'bebek bakıcısı' oldu