Netanyahu'ya kiralık ponpon kız desteği

Netanyahu'ya kiralık ponpon kız desteği
Netanyahu'ya kiralık ponpon kız desteği

İsrail’de salı günü düzenlenen genel seçimler sonrasında hükümet denklemleri tartışılırken, başbakanlık koltuğunu üçüncü kez garantileyen Benyamin Netanyahu’nun lideri olduğu Likud Partisi’nin ‘olası sandık mağlubiyetine’ karşı ‘renkli’ bir önlem aldığı ortaya çıktı. Anketlerin Netanyahu’nun aşırı sağcı Yahudi Evi ile eski gazeteci Yair Lapid’in, Bir Gelecek Var Partisi’ne oy kaptırma riski olduğuna işaret etmesi sebebiyle Likud yetkilileri, ‘görevlerini boşlamayıp’ derhal önlemlerini almış. Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Netanyahu’nun ‘zafer mitinginde coşkulu bir ortam oluşmasını garantilemek’ isteyen yetkililer, para karşılığında ponpon kızlar kiralamış. Gazeteye konuşan üst düzey parti yetkilileri, “Televizyonlarda sandık çıkışı anketlerinin açıklanmaya başlamasının ardından Likud’un Tel Aviv’deki merkezinde Netanyahu’yu alkışlayacak yeterince kalabalık toplanmaması olasılığının yarattığı panik havasıyla çözümü amigo kızlar kiralamakta bulduklarını’ anlattı. Haberin ortaya çıkması, Netanyahu’nun mecliste 11 sandalye kaybetmesine karşın zaferini ilan ettiği konuşması sırasında parti merkezinde yaşanan şaşaalı ve tantanalı seçim gecesini de gizemini de aydınlatmış oldu.

2011’de de ‘alkış satın aldı’
Netanyahu, gelen ilk seçim sonuçlarının ardından Likud merkezine, ortağı olan aşırı sağcı İsrail Evimiz lideri Avigdor Liberman ve kurmaylarıyla gövde gösterisi yapar şekilde gelmişti. ‘Bibi’ sloganları arasında kürsüye çıkan Netanyahu uzun süre partililerce ayakta alkışlanırken, konuşması da sık sık ‘yaşa Bibi’ tezahüratlarıyla kesilmişti.
Bu arada Aralık 2011’de New York Times gazetesi yazarı Thomas L. Friedman da, Netanyahu için ‘şakşakçılar tutulduğunu’ iddia etmişti: “Netanyahu bu yıl ABD Kongresi’nde aldığı ayakta alkışların takip ettiği siyaset yüzünden olmadığını biliyordur. Ya da umarım biliyordur. O alkışlar İsrail lobisi tarafından satın alındı ve parası yine lobi tarafından ödendi.”