New York nihayet Demokratlara geçti

New York nihayet Demokratlara geçti
New York nihayet Demokratlara geçti

New York Valiliği ni kazanan Blasio, zaferini çocukları Chiara ve Dante ile birlikte kutladı.

ABD ’de Barack Obama’nın ikinci kez başkan seçilmesinden sonraki ilk yerel seçimlerde New York ve Virginia’da Demokrat, New Jersey’de ise Cumhuriyetçi aday kazandı. New York Belediye Başkanlığı’na Demokrat aday Bill de Blasio, Virginia Eyaleti Valiliği’ne ise Demokrat Terry McAuliffe seçildi. Cumhuriyetçilerin kalesi New York ve Virginia’daki bu galibiyetler Obama’ya olumlu puan olarak yazılırken New Jersey’de ikinci kez vali seçilen Cumhuriyetçi Chris Christie de potansiyel aday görüldüğü 2016 başkanlık seçimi için elini güçlendirdi. Seçimler, 2014’teki Senato seçimi öncesinde Demokrat ve Cumhuriyetçilerin gücünü gösterecek olması nedeniyle önemli kabul ediliyordu.
New York’un 1989’dan bu yanaki ilk Demokrat belediye başkanı olan Blasio oyların yüzde 73.3’ünü alarak yüzde 24.3’te kalan Cumhuriyetçi Joe Lhota’ya karşı ezici üstünlük sağladı. 12 yıldır görev yapan Michael Bloomberg’in halefi olmayı başaran Blasio, Bill Clinton döneminde New York ve New Jersey’de şehir planlamasından sorumluydu. Blasio, 2000 Senato seçiminde de Hillary Clinton’ın kampanyasını yürütmüştü. Alman bir baba ve İtalyan bir annenin çocuğu olarak New York’ta doğup büyüyen Blasio, siyah eşi ve 2 çocuğuyla ilginç bir aile profili de oluşturuyor. Zafer konuşmasını yaşadığı Brooklyn’de yapan Blasio, “Önümüzdeki görev bir illüzyon değil. Çalışmalarımız gerçekten sadece başlangıç. Eşitsizlikle mücadele kolay değil. Ama kent bu gece ilerici bir yol seçti ve biz de onu ileriye götürmek için birleştik” dedi.
Virginia’da ise sandıktaki büyük çekişmeden rakibi Ken Cuccunelli’yi çok az farkla yenen Demokrat McAuliffe galip çıktı. McAuliffe yüzde 47.09 oy alırken, Cuccunelli yüzde 45.05’te kaldı. Demokrat Parti bağış kampanyalarına öncülük eden işadamı McAuliffe de Clinton çiftine yakın bir isim. McAuliffe, 2008’de Hillary Clinton’ın başkan aday adaylığı kampanyasını yürütmüştü. 

Christie’nin 2016 hesabı 

2012’de büyük yıkıma yol açan Sandy kasırgası sonrasındaki çalışmalarıyla adından söz ettiren ve Obama ile uyumlu çalışmasıyla dikkat çeken Christie ise Demokrat Senatör Barbara Buono karşısında kolay bir zafer elde etti. Christie yüzde 60.05 oy alırken Buono yüzde 38’de kaldı. Christie zafer konuşmasında eşitlik ve adalete vurgu yaptı: “Bu artık benim için bir iş değil misyon. Hiç kimseyi, hiçbir şeyi, hiçbir partiyi ayırt etmeden tüm eyaletin valisiyim.” Uzmanlar, Christie’nin 2016 başkanlık seçiminde aday adayı olmanın kapısını şimdiden araladığı yorumu yaptı.