New York Times: Rus hackerlar Obama'nın hassas e-postalarını okudu

New York Times: Rus hackerlar Obama'nın hassas e-postalarını okudu
New York Times: Rus hackerlar Obama'nın hassas e-postalarını okudu
Amerikan New York Times gazetesi, Rus hackerların ABD Başkanı Barack Obama'nın 'hassas' e-postalarına ulaştığını yazdı.

RADİKAL - New York Times gazetesi, geçen yıl Beyaz Saray bilgisayar sistemine giren Rus bilgisayar korsanlarının Başkan Barack Obama'nın 'hassas e-postalarını' okuyabildiğini bildirdi. Gazete bu olaydaki güvenlik açığının daha önce kabul edilenden çok daha büyük olduğunu yazdı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, yetkililer hackerların eriştiği gizli olmayan sistemde hassas bilgilerin de olduğunu kabul etti. Ekim ayında bu olayın keşfi Beyaz Saray e-posta sisteminde kısmi kapatmaya yol açtı.

İKİ BİLGİSAYAR VAR

Hackerların Obama'nın BlackBerry üzerinden iletilerini denetleyen korunaklı sunuculara ulaşamadığı düşünülüyor. Gazeteye göre, Beyaz Saray yetkilileri hackerların hiçbir gizli ağa giremediğini ve gizli bilgilere erişemediğini söylüyor.

Birçok üst düzey yetkilinin ofislerinde iki bilgisayarı var. Gazeteye göre, bunlardan biri son derece güvenli ve gizli bir ağ üzerinden kullanılıyor, diğeri ise gizli olmayan iletişim için. Ama yetkililer gizli olmayan sistemin de genellikle çok hassas olarak kabul edilen bilgileri içerdiğini söylüyor. Bu tür bilgiler arasında, başkanın programları, büyükelçiler ve diplomatlar ile e-posta iletişimi, politikalar, personel ve mevzuat konusunda tartışmalar da var.