New York Times: Türkiye'de muhalif gazeteciler saldırı altında

New York Times: Türkiye'de muhalif gazeteciler saldırı altında
New York Times: Türkiye'de muhalif gazeteciler saldırı altında
Amerikan New York Times gazetesinde, Hürriyet'e yönelik saldırılarla ilgili 'Türkiye'de muhalif gazeteciler saldırı altında' başlıklı bir makale yer aldı.

RADİKAL - ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times (NYT), bugünkü baskısında Hürriyet’e yönelik saldırıya geniş yer verdi. "Türkiye'de muhalif gazeteciler saldırı altında" başlığıyla yayımlanan haberde, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın Türkiye'nin önde gelen gazetesine yönelik eleştirilerinin ardından, destekçilerinden oluşan kızgın bir grup, gazetenin yönetim merkezini basarak camları kırdı, küfürler savurdu ve binaya girmeye çalıştı” ifadesi yer aldı. Haberde, "Hürriyet'e yapılan saldırıların muhalif medyaya yönelik giderek büyüyen sindirme kampanyasının bir parçası olduğu" belirtildi.

Haberde, “saldırının ardından hükümetin sessiz kalmasına” dikkat çekilirken, “iki gün sonra Erdoğan’ın gazeteyi Twitter paylaşımı nedeniyle ikinci kez eleştirdiği ve bunun da ikinci şiddet eyleminin fitilini ateşlediği” ifade edildi.

Abdullah Gül'den Boynukalın'ın tehditlerine ilişkin değerlendirme: Akıl alacak bir iş değil

'HÜRRİYET’E SALDIRILAR SİNDİRME KAMPANYASININ BİR PARÇASI'

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’in saldırı sonrası yaptığı açıklamanın aktarıldığı haberde, “saldırıların muhalif medyaya yönelik giderek büyüyen sindirme kampanyasının bir parçası olduğu” belirtildi. Haberde, “son iki hafta içinde üç yabancı gazetecinin Türkiye’den sınır dışı edildiği aktarılırken, birçok insanın cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla soruşturulduğu, bir derginin ve muhalif medya kuruluşlarının baskına uğradığı, bazılarının üst düzey yöneticilerinin terör suçlarıyla soruşturulduğu” kaydedildi.

Davutoğlu'ndan Boynukalın açıklaması: Gençler arasında dost ortamında ifade edilmiş hususlar

'BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE İSTİKRARLI BİR KÖTÜYE GİDİŞ'

Türkiye’nin, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün medya özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 149’uncu sırada bulunduğunun vurgulandığı haberde, Gazetecileri Koruma Komitesi’nin Avrupa ve Orta Asya Koordinatörü Nina Ognianova’nın görüşlerine de yer verildi. Ognianova, “Türkiye’nin basın özgürlüğünde istikrarlı bir şekilde kötüye gitmesi, son bir ayda hız kazandı” dedi.

ABD Büyükelçisi John Bass'tan Hürriyet'e dayanışma ziyareti

'BOYNUKALIN' VURGUSU DİKKAT ÇEKTİ

Haberde, AK Parti Milletvekili Abdurrahim Boynukalın’ın Hürriyet’e yönelik ilk saldırının öncülerinden biri olduğu belirtilirken, olayın ardından AK Parti Kongresi’nde divan üyesi yapıldığı bilgisine yer verildi. Boynukalın’ın sonrasında çıkan görüntü kaydında söylediği “Bizim hatamız bunlara zamanında dayak atmamak oldu” ifadesi de haberde yer buldu.

AKP'li vekilin şok kaydı: Hatamız bunlara zamanında dayak atmamak oldu!

CEM KÜÇÜK’ÜN ÖLÜM TEHDİDİ

“Hükümet yanlısı olarak” nitelendirilen Star gazetesi yazarı Cem Küçük’ün Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ı ölümle tehdit ettiği yazısından bölümlerin aktarıldığı yazıda, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Hürriyet’e yönelik saldırıyı onaylamadığına ilişkin ifadeleri de yer aldı. 

Palavralarla dolu manşeti ciddiye alıp soruşturma başlattılar

BİR HAFTA SONRA 'TERÖR' SORUŞTURMASI

Haberde, Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın Hürriyet Dünyası önünde gazete çalışanlarıyla birlikte yaptığı basın açıklamasına yer verilirken, yaklaşık bir hafta sonra “terör propagandası” suçlamasıyla gazeteye yönelik soruşturma başlatıldığı vurgulandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın soruşturmaya hükümet yanlısı tabloid bir gazetenin manşetini delil olarak kabul ettiğinin de altı çizildi. (Hürriyet)

Vuslat Doğan Sabancı: Terör ve şiddeti kınıyoruz