New York'ta fırtına öncesi sessizlik

New York'ta fırtına öncesi sessizlik
New York'ta fırtına öncesi sessizlik
New York'u Pazar günü etkisi altına alması beklenen İrene kasırgası nedeniyle kentin bazı bölgelerinde tahliyeler başladı.

Özellikle yaşlıların yaşadığı huzurevleri ve hastanelerde başlatılan tahliye işlemleri aralıksız devam ediyor. Kasırga’nın Manhattan’ı vurma ihtimalinin bulunması kentte endişeleri daha da artırdı. ABD ’nin kuzeyinde yarından itibaren etkisini altına alması beklenen Irene kasırgası yüzünden aralarında New York’un da bulunduğu birçok eyalette olağanüstü hal ilan edildi. 

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, kentte polis, itfaiye ve tüm belediye ekiplerinin en üst düzeyde alarma geçirildiğini belirterek halkı kasırgaya karşı duyarlı olup, gerekli önlemleri almaya davet etti. 

HASTALAR TAHLİYE EDİLİYOR
New York’un Coney Island, Rockaway Beach, Staten Island ve Manhattan’ın finans bölgesinde yer alan Battery Park bölgesinde hastanelerin tamamının bugün akşam saatlerine kadar tamamen tahliye edileceği bildirildi. Çok sayıda havayolu da hafta sonları uçuşlarını iptal ettiğini bildirdi. Kasırga yüzünden, JFK ve La Guardia’da havaalanlarında uçuşların tamamen durabileceği belirtildi. ABD’nin kuzey bölgesinde ise tren seferleri hafta sonu tamamen iptal edilecek. 

New York’ta Pazar gününden itibaren metro ve belediye otobüslerinin seferlerinin tamamen durabileceği bildirildi. Yetkililer konuya ilişkin, “Kasırga’nın şiddetine göre şehirde seferleri kısmen veya tamamen iptal edebiliriz” dedi. New York’ta hastanelerde acil durum ilan edildi. 

ÇANTANIZI HAZIR TUTUN ÇAĞRISI
Halka acil olmadıkça evlerinden çıkılmaması yönün uyarılar yapılırken “Çantanızı hazırlayın” çağrısı yapıldı. New York’ta hafta sonu yapılacak tüm etkinlikler ise iptal edildi. Kentin elektrik hizmetini sağlayan Con Edison’da yaptığı açıklamada acil durum ilan ettiklerini belirterek, “New York’ta bazı bölgelerde kasırganın etkisiyle elektriklerin kesilebileceğini belirterek, halkı kesintilere karşı hazırlıklı olma konusunda uyardı. 

KASIRGA HIZLA YAKLAŞIYOR 
Bahama adaları, Turks ce Caicos adalarından geçen kasırganın şiddetinin ikinci kategoriye düştüğünü belirten yetkililer, kasırganın ABD’de etkisini ilk olarak Kuzey Karoliyna’da göstereceğini ifade etti. Yetkililer, daha sonra New York, New Jersey, New England bölgesinde eyaletleri de etkisi altına alması beklenen kasırganın hızının saatle 120 mili bulabileceğini kaydetti. 

OBAMA: BULGULAR, TARİHİ BİR KASIRGA OLACAĞINI GÖSTERİYOR
Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalıları Irene kasırgasını ciddiye almaları konusunda uyardı. Obama, tatil için bulunduğu Martha's Vineyard'da ABD'nin doğu kıyılarında etkili olması beklenen ve özellikle New York'u vurmasından endişe duyulan Irene kasırgasıyla ilgili açıklama yaptı. Amerikalıları uyarıları dikkate alarak, kasırgaya şimdiden hazırlanmaları gerektiğini belirten Obama, kasırganın alanı içine giren yerlerdeki Amerikalıların, tahliye edilmelerinin istenmesi durumunda emirlere uyması çağrısında bulundu. 

Obama, ABD'lilerden “çok tehlikeli ve pahalıya mal olacak” bu kasırgayı ciddiye almalarını ve “en kötüye” hazır olmalarını istedi. Bütün bulguların bu kasırganın “tarihi bir kasırga” olacağına işaret ettiğini de ifade eden Obama'nın kasırganın alanı içinde olan tatil yerinden Cumartesi günü ayrılarak Washington'a dönmesi bekleniyor.

7 EYALETTE OLAĞANÜSTÜ HAL
ABD’deki 7 eyalette Irene kasırgası nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

Irene kasırgasına yakalanabilecek bölgelerinde olağanüstü hal ilan eden eyaletler şöyle:

"Kuzey Carolina, Virginia, Maryland, Delaware, New Jersey, New York ve Connecticut."

Bu kapsamda, birçok eyalette zorunlu tahliye kararları alındı, insanlar için barınaklar oluşturulmaya başlandı. Hafta sonu yapılacak tüm organizasyonlar da iptal edildi. Kuzey Carolina’da, Atlantik Okyanusu’na yakın bazı yerlerde bazı Amerikalıların gönüllü olarak tahliye olmaya başladığı belirtiliyor. Pamlico bölgesinde balıkçıların ve diğer insanların bot, gemi ve diğer malzelerini okyanustan çekmeye başladığı kaydediliyor. Hyde, Carteret ve Nearby Dare bölgelerinde ise zorunlu tahliyeler şimdiden başladı.

Virginia’da kasırgadan en fazla etkilenebilecek yerin Hampton Road bölgesi olduğu ifade ediliyor. Eyalette, okyanus civarındaki Northfolk’ta da zorunlu tahliyeler yapılıyor.

Maryland’da ise dar gelirli vatandaşların yaşadığı bölgelerden tahliyesi istendi. Amerikalıların popüler tatil mekanlarından Ocean şehrinde zorunlu tahliye durumu ilan edildi.

Delaware eyaletinde kıyı kesimlerde zorunlu tahliye kararı alındı.

Pennsylvania eyaletinde ise kasırga nedeniyle olacak yağışlar nedeniyle Schuylkill ve delaware nehirlerinin taşması bekleniyor.

Başkent Washington’da ise Pazar günü yapılacak Martin Luther King Ulusal Anıtı’nın açılışı ertelendi. (aa, anka)