Nijer'de Charlie Hebdo çatışmaları can aldı: 10 ölü

Nijer'de Charlie Hebdo çatışmaları can aldı: 10 ölü
Nijer'de Charlie Hebdo çatışmaları can aldı: 10 ölü
Afrika ülkesi Nijer'de, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun yeni sayısının kapağında yer alan Hz. Muhammed karikatürüne karşı düzenlenen protestolar, şiddet olaylarına dönüştü. İki günde 10 kişi hayatını kaybetti.

RADİKAL - Nijer’de Charlie Hebdo’nun yeni sayısının kapağında Hazreti Muhammed karikatürüne yer verilmesini protesto eden göstericiler, polisle çatıştı. Ülkede en az 3 kilise ve dışişleri bakanına ait bir konut yakıldı. Cumartesi günü meydana gelen olaylarda en az 5 kişi öldü.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, polis kaynakları ölenlerin ikisinin ateşe verilen bir kilisede yanarak can verdiğini, bir diğer cesedin ise bir barda bulunduğunu açıkladı. Barda yaşamını yitiren kadının biber gazı ve dumandan dolayı boğulduğu düşünülüyor. İki günde ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

FRANSA BAYRAKLARI YAKILDI

Müslüman gruplar protestolar için çağrı yapmış ancak Nijerli yetkililer gösterilerin yasaklandığını açıklamıştı. Yasağa rağmen Cuma günü başlayan gösterilerde de en az 5 kişi ölmüş, bir polis karakolu saldırıya uğramış ve en az iki polis aracı yakılmıştı. Polis göstericilere biber gazı ile müdahale etmişti.

Cumartesi günü devam eden gösterilerde, protestocular Niamey’in merkezinde Fransız bayrakları yaktı ve barikatlar kurdu. Meydana gelen olaylarda ölen ya da yaralanan olmadı. Polis kaynaklarının verdiği bilgiye göre protestolar için çağrı yapan dört Müslüman lider başkent Niamey’de tutuklandı.

Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği, Fransız vatandaşlarına sokağa çıkmamaları uyarısını yapmıştı. Eski Fransız sömürgesi ülkeler Mali, Senegal, Moritanya ve Cezayir ’in başkentlerinde Cuma namazı sonrasında yapılan gösteriler ise barışçıl şekilde geçmişti.