Nijerya'da Goodluck Jonathan dönemi sona erdi

Nijerya'da Goodluck Jonathan dönemi sona erdi
Nijerya'da Goodluck Jonathan dönemi sona erdi
Nijerya'da yapılan seçimlerde Yenilikçi Parti'nin adayı Muhammed Buhari'nin 15 milyon 424 bin 921 oyla Devlet Başkanı seçildi.

RADİKAL - Nijerya'da yeni Devlet Başkanı Muhammed Buhari oldu. 177 milyonluk nüfusuyla Afrika'nın en kalabalık ülkesinde ilk kez bir muhalefet lideri, demokratik yollardan ülke yönetimine geliyor. Nijerya Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Attahiru Jega, Yenilikçi Parti 'nin adayı Muhammed Buhari'nin 15 milyon 424 bin 921, görevdeki Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın ise 12 milyon 853 bin 162 oy aldığını açıkladı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Buhari, 28 milyon 587 bin 562 toplam geçerli oyun yüzde 53.95'ini; Jonathan ise yüzde 44.96'sını aldı. Resmi sonuçlara göre Buhari, 2.57 milyon oy farkla başkanlığa seçildi. Nijerya’yı 2010’dan bu yana yöneten Demokratik Halk Partili eski Devlet Başkanı Jonathan, terör örgütü Boko Haram'ın kanlı eylemleri nedeniyle eleştiri oklarının hedefindeydi.

ÜÇ SEÇİMDE KAYBETTİ

Seçimin galibi Buhari asker kökenli. 1983’te yaptığı askeri darbenin ardından ülkeyi 20 ay yönetti. 73 yaşındaki Buhari, 2003'ten bu yana üç başkanlık seçiminde de yarıştı ancak hepsinde kaybetti.

2011'deki son seçimlerde yaşadığı yenilgiden sonra bir daha aday olmayacağını ilan eden Buhari, partisinin ısrarı üzerine tekrar adaylığını açıkdı. Geçen yıl Kaduna'da Boko Haram'ın düzenlediği suikast girişimden kurtulan Buhari, yönetime geldiği taktirde kısa sürede teröristlerin kökünü kazıma sözü vermişti.

'BEN SÖZÜMÜ TUTTUM'

Seçimi kaybeden Jonathan, yeni başkan Buhari'yi arayarak tebrik etti. Jonathan yaptığı açıklamada "Özgür bir ülke ve adil seçimler için söz vermiştim. Ben sözümü tuttum" dedi. Buhari'nin partisinin sözcüsü de Jonathan'ı överek "Bu hareketiyle bir kahraman olarak kalacak. Gerilim önemli ölçüde düşecek" diye konuştu.

Gözlemciler hile iddialarına rağmen genel olarak seçimin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı.