Nijerya'da şiddet, onlarca ölü

Nijerya'da şiddet, onlarca ölü
Nijerya'da şiddet, onlarca ölü
Nijerya'nın kuzeyindeki Kano kentinde düzenlenen eşgüdümlü bombalı saldırılarda görgü tanıkları ve muhabirlerin bildirdiğine göre en az 150 kişi hayatını kaybetti.

Kentte 24 saatliğine sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş durumda. Yardım görevlileri sokaklardan onlarca cesedin toplandığını açıkladı. Kentteki BBC muhabirleri hastanelere akın eden yaralılarla başedebilmek için gönüllülerin ve emeklilerin görevlendirildiğini anlattı. Görgü tanıkları Cuma günü otuz patlama duyduklarını ve farklı yerlerden silah sesleri geldiğini söyledi. Ülkenin ikinci büyük kenti olan Kano'daki saldırıların hedefinin polis olduğu belirtiliyor. Saldırıların sorumluluğunu radikal İslamcı Boko Haram örgütü üstlendi. Ülkenin kuzeyinde bir süredir düzenlenen şiddet olaylarının ardında Boko Haram'ın adı öne çıkıyor.

Öte yandan bugün ülkenin ticari başkenti Lagos'ta planlanan bir gösteri, saldırılar üzerine iptal edildi. Hükümet içindeki yolsuzluklara ve ordunun aşırı söz sahibi olmasına karşı protesto eylemlerini düzenleyenler, mitinge militanların sızması ve olay çıkmasından, can kaybı yaşanmasından endişe ettiklerini belirtti. 160 milyon nüfusu ile Afrika'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya'da ülkenin kuzeyinde çoğunlukla Müslümanlar, güneyinde ise Hıristiyanlar ve pagan dinlere inananlar yaşıyor. Ülkede son dönemde yaşanan çatışmalar nedeniyle binlerce kişi evlerini terk etti. Nijerya cumhurbaşkanı ve ülkenin başlıca Hıristiyan örgütleri, son dönemdeki çatışmalarla 1967-70 arası iç savaş arasında kıyaslamalar yapıyor. Dini çatışmaların yayıldığı ülkede, akaryakıt fiyatlarındaki artış ve devlet teşviğinin kaldırılmasını protesto gösterileri de şiddet olaylarına yol açıyor. (BBC Türkçe)