Nobel Barış Ödülü'nün en genç sahibi Yusufzay'a Özgürlük Madalyası

Nobel Barış Ödülü'nün en genç sahibi Yusufzay'a Özgürlük Madalyası
Nobel Barış Ödülü'nün en genç sahibi Yusufzay'a Özgürlük Madalyası
ABD Ulusal Anayasa Merkezi, Pakistan'da kız çocuklarının eğitim hakkı için verdiği mücadeleyle Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Malala Yusufzay'a Özgürlük Madalyası verecek.

Ulusal Anayasa Merkezi'nden yapılan açıklamada, bu yılki Özgürlük Madalyası'nın yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen cesaret ve dirençle en temel insan hakları ve özgürlüklerinden mahrum bırakılanların sesi olmaya devam ettiği için Yusufzay'a takdim edilmesine aylar önce karar verildiğini belirtildi.

Bugün Philadelphia'daki Bağımsızlık Merkezi'nde düzenlenecek ödül töreni öncesi Ulusal Anayasa Merkezi Başkanı Jeb Bush, "Malala'nın, eşitlik ve özgürlük için verdiği cesur mücadele, yaşı ne olursa olsun tutkulu, kendini adamış bir liderin reform hareketini başlatma gücüne sahip olduğunun kanıtıdır. Malala'nın öyküsü, burada, ABD 'de de tüm çocukların eşit eğitim hakkına sahip olabilmesi için verdiğimiz mücadelede esin kaynağı olmaktadır. Genç , yaşlı hepimiz, Malala gibi var olan olumsuzluklara karşı durmalı ve anlamlı bir değişim başlatabilmek için mücadele etmeliyiz" dedi.

Nobel Barış Ödülü Malala Yusufzay ve Kailash Satyarthi'ye verildi


ÖZGÜRLÜK MADALYASI NEDİR?

Özgürlük Madalyası, 1989 yılından bu yana Ulusal Anayasa Merkezi tarafından her yıl insanların özgürlüğü için cesaret ve kararlılıkla mücadele eden kişilere veriliyor.

Madalya'nın geçen yılki sahibi, eski Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton olmuştu. Özgürlük Madalyası'na layık görülenler arasında efsanevi boksör Muhammed Ali, ünlü yönetmen Steven Spielberg, BM'nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan, eski Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Vaclev Havel, Güney Afrika lideri Nelson Mandela ve Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü de bulunuyor. (AA)

Nobel barış ödülü alan Malala Yusufzay kimdir?