Norveçli caninin şok eden katliam listesi

Norveçli caninin şok eden katliam listesi
Norveçli caninin şok eden katliam listesi
Norveç'te 77 kişinin ölümünden sorumlu olan 'Norveç Canavarı' Anders Behrein Breivik yakalanmaması halinde saldırmayı planladığı 30 hedefin listesini mahkemeye verdi

Norveç'in başkenti Oslo'da 22 temmuz 2011 tarihinde, hükümet binalarına bombalı saldırı düzenlediği ve Utoya adasındaki gençlik kampında katliam yaptığı için tutuklu bulunan Anders Behrein Breivik, mahkemeye verdiği ifadede 30 ayrı terör hedefi olduğunu söyledi.

Breivik'in mahkeme saydığı hedefler arasında Dışişleri Bakanı Johas Gahr Store, Eski Başbakan Gro Harlem Brudland, Verdens Gang (VG) gazetesinin sorumlu genel yayın yönetmeni Tory Pedersen, Aftenposten gazetesi genel yayın yönetmeni Hilde Hausgjerd ve devlete ait radyo-televizyon kurumu NRK'nin tüm yöneticileri yer alıyor.

Savcı Paal Fredrik Kraby, listeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Breivik gerçekleştirdiği iki saldırının dışında diğer 30 hedef için ne kadar ileri bir çalışma içindeydi bilmiyoruz. Elimize bu konuda başka deliller geçmedi ama bilindiği gibi yaşadığı çiftlikte fazla miktarda patlayıcı ve patlayıcı yapmaya yarayan maddeler bulduk. Biz Breivik'in isim yapmış politikacılar ve gazetecilere karşı eylem düşünmüş olabileceğine inanıyoruz, ancak 30 hedefin hepsine karşı saldırı gerçekleştirmeyi kesin kafasına koyduğunu sanmıyoruz" dedi.

Breivik katliamdan sonra yakalanır yakalanmaz verdiği ifadede, hükümet binaları dışında İşçi Partisi'nin merkez binası, kraliyet sarayı ve saray muhafızlarının kaldığı binaya da bombalı araçla saldırıda bulunacağını söylemişti.

Brevik, saray muhafızlarının bulunduğu binaya, gizli servis PST elemanı olarak sahte kimlikle girmeyi planladığını açıklamış, evinde yapılan aramada sahte PST elemanı kimlikleri bulununca, söylediklerinin doğru olduğu anlaşılmıştı.

Breivik ayrıca, saldırılardan sağ ve yakalanmadan kurtulması durumunda Oslo'daki Blitzshus denilen, solcu gençlik teşkilatının kullandığı binada mümkün olduğu kadar çok genci silahla katletmeyi planladığına da ifadesinde yer vermişti.
Breivik'in saldırıda bulunmak istediği diğer hedefler şöyle:

- Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Støre

- Eski başbakan Karö Willock (1981-1986)

- Eski başbakan Gro Harlem (1986-1989)

- Eski başbakan Kjel Magne Bondevik (1997-2000 ve 2001-2005)

- Ticaret Bakanı Trond Giske

- Kültür Bakanı Annika Huitfeldt

- İşçi Partisi Sekreteri ve Gençlik Teşkilatı Başkanı Raymond Johansen

- Eski dışişleri bakanı Knut Wollebaek

- Liberal Parti Başkanı Trine Schei Grande

- Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Kuruluşu Başkanı Kari Helene Partapuoli

- VG gazetesi genel yayın yönetmeni Torry Pedersen

- Aftenposten gazetesi genel yayın yönetmeni Hilde Haugsgjerd

- NRK Televizyon binası

- Amnesty İnternational

- Kiliseler Kurulu (Mültecilere yardım ettiği için)

- Mültecilere yardım eden ve Norveç'i Müslümanlaştırmaya çalıştırdıklarını iddia ettiği 15 lobi kuruluşu(dha)