Norveç'te Müslümanlar sinagog etrafında etten duvar örecek

Norveç'te Müslümanlar sinagog etrafında etten duvar örecek
Norveç'te Müslümanlar sinagog etrafında etten duvar örecek
Norveç'te yaşayan Müslümanlar "Musevi kardeşlerimizi korumamız gerek" diyerek harekete geçti. Bu cumartesi bir araya gelecek olan Müslümanlar, ülkedeki bir sinagogu korumak için etten duvar örecek.

RADİKAL - Geçtiğimiz hafta Fransa ’daki bir Musevi mezarlığının talan edilmesi ve Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki bir sinagoga saldırıda bulunulmasının ardından, Norveç’te yaşayan Müslümanlar harekete geçti.

Washington Post’ta yayınlanan habere göre Norveç’te yaşayan Müslümanlar, bu cumartesi Oslo şehrindeki bir sinagog çevresinde “Barış Halkası” oluşturacak. 17 yaşındaki Hajrad Arshad adlı Müslüman gencin başlattığı etkinlik için, Facebook’ta bir grup oluşturularak çağrıda bulunuldu.

Fransa'da Musevilere ait mezarlığa saldırıldı

Danimarka'da ikinci şok: Sinagoga silahlı saldırı

Fredens Ring, yani Barış halkası adı verilen grubun sayfasında yer alan yazıda şöyle denildi:

İslam , hangi dine mensup olduklarına bakmaksızın tüm erkek ve kız kardeşlerimizi korumamızı söyler. İslam nefretin üzerinde yükselmek ve nefret edenlerle aynı seviyeye düşmemeyi emreder. İslam birbirimizi savunmamızı söyler. Bizler Müslümanlar olarak Musevilere yönelik her tür nefretin karşısında olduğumuzu göstermek ve Musevilere destek olmak istiyoruz. Bu yüzden 21 Şubat Cumartesi günü sinagogun çevresinde bir barış halkası oluşturacağız. Herkesi çağırın!”

EN AZ 30 KİŞİ GELSİN DEMİŞTİ, 1200 KİŞİ GELECEK

Haberde Oslo’daki küçük Musevi topluluğunun lideri Ervin Kohn’un bu dayanışma çağrısına destek verdiği, ancak en az 30 insanın toplanması şartı getirdiği belirtiliyor. Kohn’un, az miktarda insanın toplanması halinde, girişimin “amacına ulaşamayacağından” çekindiği belirtiliyor. Facebook’ta oluşturulan sayfada ise an itibariyle 1200 kişi geleceğini belirtmiş durumda.

“MÜSLÜMANLAR OLARAK ONLARDAN AYRIŞMALIYIZ”

Etkinliği organize eden 17 yaşındaki Hajrad Arshad Norveç televizyonlarına bir açıklama yaparak “Kopenhag’daki terörist saldırılardan sonra, Müslümanlar olarak kendimizi Musevilere yönelik bu tacizlerden ayrıştırmamız gerektiğini düşündük” dedi.

Organizatörler, Facebook sayfasına, “Birileri sinagoga saldırmaya çalışırsa, önce bizi ezmeleri gerekecek” notunu düştü.

Çeviri: Eda Utku / Radikal

Fransa 15 kişiyi kurtaran Müslüman genci konuşuyor

Kopenhag saldırganı Bağdadi'ye biat etmiş


  http://www.radikal.com.tr/129668212966822

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İşte gerçek müslümanlık budur! - user930279

  Gerçekten duygulanmamak elde değil! İnsan'a verilen değeri o kadar güzel anlatıyorki tarif edecek kelime bulamıyorum. Bu çocukların girişimini bir İslama inanmış TÜRK olarak destekliyorum.

  Too Little Too Late - legendary

  Çok az, çok geç ama ümit veren bir girişim. Duyarlı Müslümanların korkmadan cesurca insani değerleri paylaştıklarını göstermesi gerekiyor... Yoksa tüm dünya insani değerlerden uzak faşist toplumlar olarak görmeye devam edecek... Bu yüzden böyle çabaların artması gerekiyor. Bu tip girişimlerin sayısı ve katılım düzeyi duyarlılığı gösterecektir. Ama diğer taraftan elbette gerçekçi olmak gerekiyor bu duyarlılığı paylaşanların toplumun çok küçük bir yüzdesi olduğunu hepimiz biliyoruz...