Norveç'teki katliam kurbanları anıldı

Norveç'teki katliam kurbanları anıldı
Norveç'teki katliam kurbanları anıldı
Norveç'te bir yıl önce Anders Behring Breivik tarafından gerçekleştirilen katliamda ölen 77 kişi, hüzünlü bir törenle anılıyor.

OSLO - Norveç, tam bir yıl önce başkent Oslo'da patlayan bir bomba ve ardından Ütoya adasındaki katliam ile sarsıldı. Aşırı sağcı Anders Behring Breivik'in bir araca yerleştirdiği bombanın patlamasıyla Oslo'da sekiz kişi hayatını kaybederken, Breivik, Ütoya'da İşçi Partisi gençlik kollarının yaz kampında 69 kişiyi öldürdü. Kurbanların arasında Gaziantepli Gizem Doğan da bulunuyordu.

Bu katliamların birinci yıl dönümünde Oslo ve Ütoya adasında kurbanlar anılıyor.

Törenler, Başbakan Jens Stoltenberg ve Kral V. Harald'ın, Oslo'da bombalı saldırının düzenlendiği yere çelenk koymasıyla başladı.

Stoltenberg, saldırıya kadar kendi çalışma ofisinin de bulunduğu binanın önünde yaptığı konuşmada, saldırganın hedefine ulaşamadığını belirtti.

Başbakan, "Bombasıyla mermileriyle Norveç'i değiştirmek istiyordu. Ancak Norveç halkı, kendi değerlerine sahip çıkarak ona cevap verdi" diye konuştu.

Ayrıca kurbanların yakınları, Başbakanın da bir konuşma yapacağı Ütoya adasında toplandı. Ülke çapında kurbanları anmak için ayinler düzenleniyor. Akşam ise Oslo'da geniş katılımın beklendiği anma konseri olacak.

Akıl sağlığı ile ilgili farklı bilirkişi raporları bulunan Breivik, suçunu itiraf etmişti. Mahkeme , Breivik hakkındaki kararını 24 Ağustos'ta açıklayacak. Norveç'te idam veya müebbet hapis cezaları yok. Breivik'in en fazla 21 yıl hapse çarptırılabileceği belirtiliyor.

GİZEM DOĞAN GAZİANTEP’TE ANILDI
Terör saldırısında hayatını kaybeden Gizem Doğan da, ölümünün birinci yılında Gaziantep’te anıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezi'nde düzenlenen anma törenine Gizem Doğan'ın yakınları ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey katıldı.