NSA 'devlerin' masrafını ödemiş

ABD yönetimi çarşamba günü bir ‘günah çıkarma’ adımı atıp Dış İstihbarat Gözetleme Mahkemesi’nin (FISC) Ekim 2011’de ‘PRISM’in bazı kısımlarının anayasaya aykırı olduğuna hükmettiğini’ halka açıklamıştı. FISC’in, ‘ABD içi yazışmaların da izlenmesini anayasanın 4. maddesine aykırı bulması’ PRISM’de değişikliği zorunlu kılmıştı. Şirketler de PRISM’i yeni kriterlere uyumlu hale getirmek ve yurtdışı bilgi iletişimini yurtiçinden ayırmak için değişikliğe gitti. Bu değişiklikler de milyonlarca dolara mal olunca, NSA devlet bütçesinden şirketlerinin giderlerini karşıladı.
Guardian’ın yayımladığı Aralık 2012 tarihli belgede şu ifadeler var: “Geçen yılki sorunlar birçok sertifikanın geçerlilik sürelerinin birden fazla kez uzatılmasını gerektirdi. Bu da PRISM sağlayıcı ortaklarına milyonlarca dolara mal oldu. Özel Kaynak Operasyonları bu giderleri karşıladı.” NSA ve firmalar devleri arasında finansal bağ olduğunu gösteren ilk kanıt olması açısından önem arz eden belge, şirketlerin ‘PRISM programından haberdar olmadıkları’ savunmalarını da çürüttü. Şirketler ‘sadece belirli bir talep geldiğinde hükümete bilgi verdikleri’ savunması yapmıştı. İddialara Silikon Vadisi’nden farklı yanıtlar geldi. Yahoo “Federal yasalar gereği ABD hükümeti, şirketlerin devlet tarafından hukuki olarak yapmaya zorunlu tutuldukları işlemler nedeniyle uğradığı zararları karşılamakla yükümlüdür” açıklaması yaptı. Google ‘PRISM’e taraf olmadığı’ savunmasını yineledi. Facebook para alınmadığını savunurken Microsoft, Guardian’ın sorularını yanıtlamadı.

Ajanlar aşklarını da takip etmiş


Bazı NSA çalışanlarının, izleme programlarını hoşlandıkları kişi hakkında bilgi toplamak için kullandığı ortaya çıktı. NSA yetkilisi John DeLong tam rakam açıklamasa da, eşleri ya da hoşlandıkları kişileri izleyen çalışanların sayısının çok fazla olmadığını belirtmekle yetindi. Ancak NSA içerisinde bu izlemenin ‘ aşk istihbaratı’ anlamına gelen ‘LOVEINT’ kod adıyla anılması, bu ‘faaliyetin’ yaygın olabileceğini de düşündürdü. ABD Ulusal İstihbarat Kurumu’nun (NSA) eski analisti Edward Snow-den’ın sızdırdığı belgeleri yayımlamaya devam eden Guardian, bu kez Google, Yahoo, Facebook ve Microsoft gibi şirketlere yapılan ödemeleri ortaya çıkardı. Habere göre, şirketlerin PRISM adlı izleme programı nedeniyle uğradığı milyonlarca dolarlık zarar NSA tarafından tazmin edilmiş.