NSA, G-20'ye de 'misafir' oldu

NSA, G-20'ye de 'misafir' oldu
NSA, G-20'ye de 'misafir' oldu
NSA, 2010'da Toronto'da düzenlenen G-20 Zirvesi'ne katılan tüm liderleri, Kanada'nın istihbarat kuruluşu CSEC ile dinledi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) dinleme skandalı, eski çalışanı Edward Snowden’in sızdırdığı son belgelerle yeni boyut kazandı. NSA, 2010’da Toronto’da yapılan G-20 Zirvesi’nde katılan tüm liderleri, Kanada’nın NSA’sı olarak bilinen istihbarat kuruluşu CSEC ile dinlediği ortaya çıktı.

Kanada’nın resmi yayın kuruluşu CBC’ye ulaşan rapora göre, 2010’da Kanada’da yapılan G-8 ve G-20 zirveleri için NSA’nın dinleme yapma isteği, halen görevde olan Başbakan Stephen Joseph Harper tarafından kabul edildi. ‘Top Secret’ (Çok Gizli) damgasıyla hükümete iletilen ve onaylanan talep doğrultusunda, ABD’nin Ottawa’daki elçiliğinde 6 gün boyunca aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da bulunduğu G-8 ve G-20 üyesi 25 ülke lideri ile önde gelen isimler dinlendi.

Kanada operasyondan haberdardı
CBC’nin haberine göre NSA yürüttüğü operasyonu Kanada makamlarından gizleme gereği de duymadı. NSA’nın brifing notunu hazırlayan görevliler raporlarında, 'operasyonun Kanadalı partnerler ile yakın işbirliği içinde tamamlandığı' ifadesini kullandı.

Siyasi ve ekonomik casusluk görevinin ifa edildiği anlatılan brifing notuna göre, NSA’nın Kanadalı ortağı da kısa adı CSEC (Communications Security Establishment Canada) olan Kanada İletişim Güvenliği Kurumu. Öte yandan Edward Snowden ile çalışan Gazeteci Glenn Greenwald, geçen ekim ayında CBC’de katıldığı bir programda, CSEC’nin, Brezilya’da NSA ile dinleme yaptığını açıklamış, Başbakan Harper ve ilgili bakanlar da konu hakkındaki soruları yanıtsız bırakmışlardı. (TORONTO-AA)