NSA İsveç'e çevirmenlik yaptırdı

NSA İsveç'e çevirmenlik yaptırdı
NSA İsveç'e çevirmenlik yaptırdı
ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) eski analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı yeni belgeler İsveç istihbarat servisi FRA'dan birtakım 'çok gizli' belgeler için çeviri yardımı istendiğini gösterdi.

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberleştirdiği belgelere göre, NSA’in bir parçası olan Avrupa Kriptoloji Merkezi (ECC), İsveç’ten terörist eğitimlerine katılmak veya savaşmak için çatışma bölgelerine giden kişiler arasındaki konuşmalarda ‘tam olarak anlaşılamayan kısımlar’ olduğu için nisanda çeviri talebinde bulunmuş.

Konuyla ilgili TT haber ajansına konuşan istihbarat uzmanı Wilhelm Agrell olayın siyasi, yasal ve etik sorunlara yol açtığını söyledi. NSA’in İsveç’i ve FRA’yı ‘küçük kardeş’ gibi gördüğünü belirten Agrell “İsveç diğer istihbarat kurumları tarafından toplanan verileri analiz ederken dikkatli olmalı. Dinlenen kişiler İsveççe konuşuyorlar diye bu onların İsveçli olduğu anlamına gelmez. Ayrıca ABD bu çevirilere dayanarak İnsansız Hava Aracı (İHA) saldırıları vs düzenlerse sorumluluk İsveç’in üzerine kalır. NSA İsveç’i zor durumda bırakıyor” dedi. (DIŞ HABERLER )