NSA Paris'e de 'kulak misafiri' olmuş

NSA Paris'e de 'kulak misafiri' olmuş
NSA Paris'e de 'kulak misafiri' olmuş
ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) Fransa'daki 70.3 milyon telefon görüşmesini dinlemiş. Sadece terör zanlıları değil siyasiler ve işadamları da hedefteymiş.

Eski çalışanı Edward Snowden’ın ifşa ettiği gizli dinleme programlarıyla en yakın müttefikleri bile kızdıran ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) ortaya çıkarılan son ‘vukuatı’ Fransa’nın da ‘izleme yörüngesine’ dahil olduğunu gösterdi. İfşaatın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Paris ziyaretine denk getirilmesi dikkat çekti. Ayrıca Snowden’la işbirliği yapan Guardian muhabiri Glenn Greenwald 9 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında Fransa ve İspanya’ya ait belgeleri yayımlayacaklarını önceden haber verdiği için gözler şimdi Madrid’i karıştıracak o belgelere çevrildi.
Greenwald’ın yazdığı diğer bir gazete olan Fransız Le Monde’un haberine göre, NSA 10 Aralık- 8 Ocak tarihleri arası Fransa’da 70.3 milyon telefon görüşmesini dinledi. Telefon mesajları ve klavye kullanılarak oluşturulan içerikleri de takip eden NSA tüm bu verileri ‘US-985D’ kod adlı bir programda kaydetti. Le Monde “Belli numaralar tuşlandığında bir sinyal aktif hale geliyor ve belli konuşmalar otomatik olarak kayıt altına alınıyor. Böylece her bir hedefin konuşmaları sistematik olarak kayda geçirilmiş oluyor” diye yazdı. Le Monde, sadece terör şüphelileri değil ve siyaset dünyasından üst düzey kişilerin de izlendiğini öne sürdü. Nisan 2013 tarihli bir belge ise eskiden Fransa Telekom’a bağlı Wanadoo ve Fransız-ABD ortaklığı olan telekom şirketi Alcatel- Lucent’in de dinlemeden nasibini aldığını ortaya koydu. Dinlediği ülkelerden gelen verileri 3’e ayıran NSA, Almanya, Polonya, Avusturya ve Fransa’yı 3. grup ülke sınıfına sokarken Britanya, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşan ülkeleri de 2. gruba dahil etmiş. Geri kalan ülkeleri dinleyen 16 gizli servisin aktardığı veriler ise birinci derece öneme sahip.
Dinlemeyi ‘şoke edici’ olarak niteleyen İçişleri Bakanı Manuel Valls ABD’den açıklama beklediklerini söyledi: “Bir müttefikimizin üzerimizde casusluk yapması kabul edilemez.” Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da Paris’teki ABD Büyükelçisi’ni açıklama yapması için ‘derhal’ bakanlığa çağırdı. Fabius, “Müttefikler arasında gizliliği ihlal eden bu tür hareketler kesinlikle kabul edilemezdir. Bunun bir daha tekrarlanmayacağından bir an önce emin olmak zorundayız” ifadelerini kullandı.
Meksika da NSA’e kızgın
Bu arada Meksika, eski Devlet Başkanı Felipe Calderon’un da e-postalarını okuyan NSA’yı kınayıp ‘kabul edilemez ve yasalara aykırı bir hareket’ eleştirisi yöneltti.

Rusya interneti ‘kuşatacak’

ABD’yi yasadışı dinlemeler konusunda eleştiren Rusya’nın istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi (FSB), internet kullanıcılarını tam kontrol altına almak için harekete geçti. Kommersant gazetesinin, Rus telekomünikasyon firması Vımpelkom tarafından İletişim Bakanlığı’na gönderilen mektubu kaynak gösterdiği ve resmi ajanslarda da yer alan habere göre, FSB ve İletişim Bakanlığı’nın hazırladığı kararname, tüm servis sağlayıcıların, 1 Temmuz 2014’ten itibaren sitelerindeki trafiği en az 12 saat kayıt altına alacak cihazları kullanmasını şart koşuyor. FSB de bu kayıtlara doğrudan ulaşabilecek. Böylece telefon numaraları, IP’ler, kullanıcı adları ve elektronik postaları FSB tarafından kontrol edilebilecek.