NSU'yu davasında canlı yayın yok!

NSU'yu davasında canlı yayın yok!
NSU'yu davasında canlı yayın yok!
Alman Anayasa Mahkemesi, NSU davasının başka bir duruşma salonunda naklen yayınlanmasına ilişkin yapılan başvuruyu kabul etmedi.

Medyanın yoğun ilgi gösterdiği, 2000-20007 yılları arasında 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisin öldürülmesi ile ilgili açılan aşırı sağcı NSU davasına ilişkin Türk gazetecilerin yaptığı başvuru üzerine Alman Anayasa Mahkemesi, duruşmanın canlı yayınlanmasına ilişkin yapılan başvurunun gerekçesinde yasal koşulların yerine getirilmediği için geçersiz olduğunu açıkladı. Mahkeme, başvuru sahiplerinin temel haklarının ihlal edildiği suçlamasına yeterli gerekçe gösteremediklerini kaydetti. DW, 6 Mayıs'ta başlayacak davada, duruşma salonunda basın mensupları ile kurban yakınlarına toplam 100 kişilik yer ayrıldığını hatırlattı.

NPD DAVASI
Bu arada, Sosyal Demokrat Parti ’nin aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) yasaklanmasına ilişkin önerinin Federal Meclis’teki oylamada reddedilmesi yankı buldu. Frankfurter Rundschau gazetesi, iktidarı oluşturan Hıristiyan Birlik Partileri’nin, teklifi Anayasa Mahkemesi’nden döneceği gerekçesi ile kabul etmediğini belirterek, “Bir yasaklama girişimi için bu kadar didinileceğine, politikacılar ve toplum, antisemitizm ve yabancı düşmanlığına karşı kararlı mücadele vermeli diyorlar. Ancak hükümet , aşırı sağcılara karşı mücadele veren örgütlerin parasını kısıyor ya da kısa süreliğine destek veriyor” diye yazdı. (dha)