Nükleer anlaşma basına sızdı

Nükleer anlaşma basına sızdı
Nükleer anlaşma basına sızdı
İran ile ABD arasında yürütülen nükleer müzakerelerde tartışılan taslağın ayrıntıları basına sızdı. ABD merkezli haber ajansı Associated Press'e konuşan ve ismini vermek istemeyen kaynaklar, taslakta yaptırımların kaldırılması maddesinin yer aldığını söyledi.

RADİKAL - İran ile ABD arasında yürütülen nükleer müzakerelerde 31 Mart'tan önce varmanın hedeflendiği anlaşmanın detayları basına sızdı. Anlaşma taslağındaki maddeleri, görüşmelere yakın ve ismini vermek istemeyen kişiler ABD merkezli haber ajansı Associated Press'e anlattı. 

Taslağa göre, en az 10 yıl boyunca İran'ın atom bombası yapabilecek donanımları yüzde 40 oranında kesmesi öngörülüyor. Taslakta, İran'ın ekonomisine zarar veren yaptırımların "anında kaldırılması" maddesi de bulunuyor.

TAHRAN'DAN AZ, WASHINGTON'DAN FAZLA

Sızdırılan taslağa göre, İran'ın uranyum santrifüj sayısı, en az 10 yıl boyunca 6 bin olacak. Bu sayının Tahran'ın şu anda sahip olduğundan 10 bin daha az olduğu biliniyor. Ne var ki, 6 bin, Washington'ın anlaşma başında istediği rakamdan 500 ila bin 500 daha fazla. 

Anlaşma taslağı, tarafların 31 Mart'ta yazılı bir anlaşmaya varacağının açık bir göstergesi olarak algılandı. 

ABD YALANLADI

Öte yandan, konu hakkında konuşan ABD'den bir üst düzey dışişleri yetkilisi, taslağı yalanladı. Yetkili, "Temel konularda görüşmeler hala devam ediyor" dedi. 

'Nükleer müzakerelerde yüzde 90 ilerlendi'

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest: İran'a karşı askeri seçenek masada yok

Netanyahu'dan ABD'ye 'nükleer' suçlaması