Nükleer çözüme ret

Nükleer çözüme ret
Nükleer çözüme ret

Riyal in değer kaybetmesi başkent Tahran da gösterilere ve dükk nların kapanmasına yol açmıştı.

İran'ın zenginleştirmeyi askıya alması karşılığında Batı'nın yaptırımları kaldırmasını öngören planını ABD'nin reddettiği iddia edildi.

WASHINGTON - Batı’nın petrol ve mali sektördeki yaptırımları nedeniyle riyalin aşırı değer kaybetmesi İran ’da ciddi huzursuzluklara yol açarken Tahran’ın nükleer krize çözüm için Batılı ülkelere 9 adımlık bir plan sunduğu ama ABD tarafından reddedildiği belirtildi. New York Times’ın haberine göre temmuzda Batılılara sunulan öneri çerçevesinde geliştirilen plan, İran’ın atom silahına yetecek oranda uranyum elde edeceğine dair korkulara yol açan zenginleştirme programını kademeli olarak askıya almasını öngörüyor. Buna karşı Batılıların da İran’a yaptırımlardan aşamalı olarak vazgeçmesi öngörülüyor. Planda Batılıların yaptırımları hafifletmeye başlaması ile yüzde 20 oranında zenginleştirmenin yapıldığı iki nükleer tesisten biri olan Natanz’da faaliyetin askıya alınacağı belirtiliyor. Yaptırımlar tamamen kaldırıldığında da Kum yakınlarında bir dağın derinliklerinde inşa edilmiş olan Fordo’da faaliyetin durdurulacağı kaydediliyor. Gazete ABD’nin bu öneriyi İran’ın programa tekrar başlamayacağını ya da gizli faaliyetlerle nükleer silah üretme peşinde koşmayacağını garanti etmediğini öne sürerek reddettiğini aktardı. 

‘Psikolojik savaş kazanılacak’ 
Batı’nın ambargoları sonucunda riyalin dolar karşısında bir haftada yüzde 40 değer kaybı, dini lider Ayetullah Ali Hamaney tarafından ‘düşman komplosu’ olarak yorumlandı. Hamaney, danışmanı Gülam Ali Haddad Adel aracılığıyla yaptığı açıklamada ‘İran’ın, düşmanın riyale yönelik bu psikolojik savaşı kazanacağı’nı söyledi. Adel, “Küstah güçler kendi kaba düşünüş şekliyle, İran halkının ekonomik baskı yoluyla İslam devriminden vazgeçeceğini düşünüyor. Ama biz ekonomik gücünü pekiştiriyoruz” diye konuştu. {TAHRAN/REUTERS}