Nükleer dansta yeni fasıl

ABD ’nin ‘İran’a karşı tüm seçenekler masada’ politikasına paralel olarak İsrail’in saldırı planları gündemden düşmezken, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan 5+1 grubu, Tahran’la ‘gerçekçi müzakereler’ için yeni takvim belirledi. Almatı’daki temaslarda heyetler, 17-18 Mart’ta İstanbul ’da teknik düzeyli toplantıların ardından 5-6 Nisan’da yine Almatı’da buluşmaya karar verdi.
Almatı’da İran’a Fordo tesisini kapatma karşılığında bazı yaptırımların kaldırılması önerildi. Toplantı olumlu olarak nitelense de ciddi ilerleme sağlanamadı. Batı’nın yeni yaklaşımını daha gerçekçi bulan İran teklifin incelendiğini açıkladı.

ABD haziranda vurabilir
İsrail’in Kanal 10 televizyonu ise ABD Başkanı Barack Obama’nın, Amerikan güçlerinin haziranda İran’a saldırabileceğini söylediğini öne sürdü. Obama’nın marttaki İsrail ziyaretinde bu meseleyi konuşacağı belirtildi. Obama, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun İran konusundaki Amerikan çekimserliğini eleştiren sözlerine “Velvele” diye çatmıştı. Telegraph gazetesi ise ‘İran’ın nükleer bomba üretmek için B planı olduğunu’ iddia etti.
Haberde “Uydu fotoğrafları İran’ın Arak ağırsu santralını devreye soktuğunu gösteriyor. Plütonyum üretmek için kullanılan bir reaktörün ağırsuya ihtiyacı var” denildi.