Nükleer kabus Almanya'da Merkel'i sarstı: Yeşiller ilk kez seçim kazandı

Almanya'nın Baden-Württemberg ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde bugün yapılan eyalet meclisi seçimlerinde, nükleer santrallerin bir an önce kapatılmasını isteyen Yeşiller Partisi her iki eyalette de oy oranını büyük ölçüde artırdı ve Muhterem Aras eyalet meclisi milletvekili seçildi.

BERLİN-Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Baden-Württemberg eyaletinde iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) yüzde 39 oranında oy alarak, önceki seçimlere göre büyük oy kaybına uğrarken yüzde 24,2 oranında oy alan Yeşiller Partisi, yüzde 23,1 oranında oy alan Sosyal Demokrat Partiyi (SPD) geride bıraktı. Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5,3 oranında oy aldığı için eyalet meclisine girmesi sallantıda görülürken Sol Parti yüzde 2,8 oranında oy alarak eyalet meclisine girmeyi başaramadı.

Bu eyalette Yeşiller Partisi ile SPD’nin 58 yıldan sonra ilk kez yeniden koalisyon hükümeti kurması beklenirken, eyalette ilk kez Yeşiller Partisinden Winfried Kretschmann’ın başbakan olabileceğine dikkat çekildi. Baden-Württemberg Eyalet Meclisi’nde CDU’nun 60, Yeşiller Partisi’nin 36, SPD’nin 35, FDP’nin de 7 milletvekili ile yer alması bekleniyor.

Rheinland-Pfalz eyaletinde ise iktidarda bulunan SPD büyük oy kaybına uğrayarak yüzde 35,7 oranında oy alırken CDU oy oranını önceki seçimlere göre büyük ölçüde artırarak yüzde 35,4 oranında oy aldı. Yeşiller Partisi bu eyalette de oy oranını artırarak yüzde 15,4 oranında oya ulaşırken FDP yüzde 4, Sol Parti de yüzde 3 oranında oy alarak yüzde 5’lik seçim barajını aşamadı ve eyalet meclisine giremedi.

Rheinland-Pfalz Eyalet Meclisi için SPD’nin 42, CDU’nun 41, Yeşiller’in de 18 milletvekili çıkartması bekleniyor. Bu eyalette SPD ile Yeşiller Partisinin koalisyona gitmesi bekleniyor.

YEŞİLLER’DEN MUHTEREM ARAS MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ
Baden-Württemberg eyaletinde Yeşiller Partisinden doğrudan milletvekili adayı olan Muhterem Aras, seçim bölgesinde oyların yüzde 42,8’ini alarak eyalet meclisine girmeyi başardı.

Aras, CDU’lu rakibinin oy oranının yüzde 28 civarında olduğunu belirterek, seçimlerin en güzel yanının, 58 yıl aradan sonra CDU iktidarına son verilmesi olduğunu söyledi.

Aras, CDU’nun kalesi olarak bilinen Baden-Württemberg eyaletinde CDU’nun aldığı yenilginin, aynı zamanda CDU Genel Başkanı olan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bir yenilgisi olduğunu ifade etti.

Seçmenlere de kendisini destekleyenlere teşekkür eden Aras, Müslüman bir politikacı olduğu için önüne çok engel çıkartılmaya çalışıldığını ancak seçmenlerin her şeye rağmen kendisini desteklediğini kaydetti.

Eyalet Meclisine girmeyi başaramayan Sosyal Demokrat Parti (SPD) adayı Zahide Sarıkaş da az bir farkla milletvekili seçilemediğini belirterek, yine de seçim sonuçlarının kendisini çok mutlu ettiğini, 58 yıldan sonra eyalette CDU iktidarına son verildiğini söyledi.

SEÇİM SONUÇLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALAR
Baden-Württemberg eyaletindeki SPD başbakan adayı ve bir Türk ile evli olan Nils Schmid, Yeşiller Partisi ile koalisyon hükümeti kurmak istediklerini açıklarken bu eyaletin başbakanı olan CDU’lu Stefan Mappus, seçim sonucunun Baden-Württemberg eyaleti için iyi bir sonuç olmadığını ancak seçmenin kararına saygı duyduklarını, gerektiği takdirde eyalette güçlü bir muhalefet olacaklarını söyledi.

SPD’li Rheinland-Pfalz Eyaleti Başbakanı Kurt Beck ise daha fazla oy beklediğini ancak seçmenlerin kendisine beşinci kez hükümeti kurma yetkisi verdiğini, Yeşiller Partisi ile bir koalisyon hükümeti oluşturulması konusunda görüşeceklerini belirtti.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, partisinin seçimlerdeki başarılarını tarihi seçim zaferleri olarak nitelendirerek, böyle tarihi seçimlerin şahidi olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Yeşiller Partisinin diğer Eşbaşkanı Claudia Roth da SPD ve Yeşiller için yeni bir dönemin başladığını belirterek, "Baden-Württemberg’deki seçmenler bugün gerçekten de tarih yazdı" dedi.

Roth, hedeflerine ulaşmakla kalmadıklarını, hedeflerini aştıklarını ifade ederek, seçim sonuçlarının federal hükümet için de bir darbe anlamına geldiğini kaydetti.

FDP Genel Başkanı ve Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, partisinin seçimlerde yenilgiye uğradığını belirterek, seçimlerin nükleer enerji politikası konusunda bir oylama niteliğinde olduğunu ve seçmenin mesajını aldıklarını söyledi.

FDP Rheinland-Pfalz eyaleti parti teşkilatı başkanı olan Almanya Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle, partisinin seçimlerde büyük bir yenilgi aldığını belirterek, bunun Japonya’daki felaketin, Libya’daki savaşın ve avro krizinin üst üste gelmesinden kaynaklandığını savundu.

CDU Genel Başkan Yardımcısı olan Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan da Baden-Württemberg eyaletinde bu kadar büyük ölçüde oy kaybetmelerinin sebebinin, seçmenlere nükleer enerji politikasındaki değişiklikleri iyi açıklayamamalarından kaynaklandığını söyledi.

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, bu günün sadece sosyal demokratlar için değil, Almanya’da yaşayan tüm insanlar için güzel bir gün olduğunu belirterek, "Bugün nükleer enerjinin sonu ilan edilmiştir" dedi.

Almanya’da federal düzeyde iktidarda bulunan CDU ve FDP’nin, nükleer enerji politikasında geri adım atmak zorunda kalacağını ifade eden Gabriel, Japonya’da insanların acı çekmesini istemediklerini ancak Almanların bu felaketten gerekli sonucu çıkartığını kaydetti.

Gabriel, Yeşiller Partisini de aldığı oylardan dolayı kutladı.

SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier de Baden-Württemberg’de tarihi bir değişikliğin yaşandığına dikkati çekerek, bu eyaletteki CDU iktidarına 58 yıldan sonra son verildiğini söyledi.

SPD Genel Sekreteri Andrea Nahles, seçmenlerin her iki eyalette de SPD ve Yeşiller Partisine hükümetleri oluşturma yetkisini verdiğini belirterek, CDU ve FDP’nin de büyük bir yenilgiye uğradığını ifade etti.

Almanya Başbakanı ve CDU Genel Başkanı Angela Merkel’in, daha önce bu seçimleri "kader seçimleri" olarak nitelendirdiğine işaret ederek, kaderinin şimdi belli olduğunu kaydetti.

Yeşiller Partisi Alman Federal Meclisi Grubu Eşbaşkanı Renate Künast, partisinin oy oranını bu ölçüde artırmasının kendilerini federal düzeyde de CDU ve FDP’den oluşan hükümeti düşürmek yönünde güçlendirdiğini söyledi.(aa)