'Nükleer kahraman' Zarif zarifçe karşılandı

'Nükleer kahraman' Zarif zarifçe karşılandı
'Nükleer kahraman' Zarif zarifçe karşılandı

İranlılar, Dışişleri Bakanı Zarif i Mehrabad Havaalanı nda barış elçisi diye selamladı.

BM’nin 5 daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan 5+1 grubu ile imzaladığı anlaşmayla 10 yıldır ilk kez nükleer faaliyetlerini yüzde 5’in üzerine çıkarmamaya onay veren, bunun karşılığında gevşetilecek yaptırımlarla da 7 milyar dolar geliri garantileyen İranlı yetkililer ülkeye dönüşte kahraman gibi karşılanırken basın anlaşmadan övgüyle bahsetti. Başkent Tahran’a dönen müzakere heyetini ‘kutlamak’ için Mehrabad Havaalanı’na akın eden halk ‘barış elçileri’ dedikleri Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Muhammed Cevad Zarif’i ‘barış elçisi’ diye selamladı. Batı ile ilişkilerin kötü olduğu önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad dönemine atfen ‘8 yıl adına teşekkür ederiz’ ve ‘Devrim ve rejimin yorulmaz yardımcısı, Allah seni korusun’ yazılı pankartlar taşıyan kalabalık, “Savaşa, yaptırımlara, teslim olmaya ve hakaret görmeye hayır” sloganı attı. Karşılamaya gidenlerin arasında öğrencilerin yanı sıra nükleer bilim insanları, vekiller ve diğer yetkililer de yer aldı. IRIB’den halka seslenen Zarif, “Ön anlaşma yapıldı ve her iki taraf olumlu adımlar attı. İran pazartesiden itibaren nihai ve kalıcı anlaşma için dünya güçleri ile müzakere etmeye hazır” dedi. Zarif, ABD ’li mevkidaşı John Kerry’nin sözlerinin aksine Batı’nın İran’ın uranyum programını tanıdığında ısrar etti. 

10 yıllık kriz bitti
‘10 yıllık krizin 100 günde bittiğini’ yazan İran basını da başarının aslan payını Zarif’e ayırdı. Reformcu Arman gazetesi, ‘Zarif’e altın madalya verilmeli’ derken Aftab gazetesi Zarif’in tam sayfa fotoğrafını yayımlayarak ‘Gülen diplomat, sana teşekkür ediyoruz’ başlığı attı. İtimat da ‘İşte İran bu, herkes mutlu’ yorumu yaptı. Haft-e Sobh gazetesi ise Zarif’in Facebook’ta 700 bin takipçisine verdiği ‘Mutabakata varıldı’ haberinin 165 bin ‘like’ aldığına dikkat çekti. Şark gazetesi de ‘Yaptırımlar sallanmaya başladı’ manşeti attı. Muhafazakâr basın ise daha eleştirel bir tutum takındı. Kayhan ABD’nin güvenilmez olduğunu savundu.

‘Evet, gizli görüşüldü’
Bu arada önceki gün AP ve Haaretz’in ABD ve İran’ın 6 aydır Umman’da gizlice görüştüğüne dair iddialarını doğrulayan İranlı bir yetkili “Risk aldık ama kazandık” dedi. Zarif, Le Figaro’nun ABD ile Afganistan, Irak ve Suriye konulu gizli görüşmeler yapıldığı haberini yalanlamıştı. ABD Başkanı Barack Obama’nın da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı bir telefon görüşmesinden 3 gün sonra, 30 Eylül ’de, Beyaz Saray’ı ziyaret eden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya gizli görüşmeler yürütüldüğünden bahsettiği ortaya çıktı. İsrail istihbaratı da durumdan yaz başına doğru haberdar oldu. İsrail Altyapı Bakanı Silvan Şalom “Evet, biliyorduk. Konuşmaların içeriğini bilmiyorduk. Tek bildiğimiz şey ABD’nin ne konuştuklarını söylememesiydi” dedi. Şalom, Suudi Arabistan olduğu tahmin edilen ‘Körfez’deki bir dostun’ kendilerini önceden haberdar ettiğini aktardı.
Öte yandan müzakerelerin ikinci ayağına “Enayi anlaşması istemiyoruz” sözüyle damga vuran Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, AB’-nin yaptırımların bazılarını aralıkta yumuşatacağını açıkladı. Fabius, “AB dışişleri bakanları yaptırımlarım kısmen kaldırılması için birkaç hafta içinde toplanacak. Bu gevşetme sınırlı ve geri alınabilir olacak” dedi.