Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı

Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı
Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif attıkları twitter mesajlarında İran'la nükleer görüşmelerinde ana çerçeve üzerinde ulaşıldığını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, nükleer müzakerelerde ana konularda uzlaşıldığını açıkladı. Uzlaşma uyarınca, Tahran'a uygulanan ambargoların kaldırılacağı duyuruldu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ve 5+1 ülkeleri arasında süren nükleer müzakerelerde tarafların ana hatlarıyla uzlaşmaya vardığını açıkladı. 

Diğer taraftan ABD tarafının durumu "anlaşma" olarak nitelendirmek istediğini anlatan diplomatik kaynaklar, İran tarafının ise kamuoyuna yapılacak duyuruyu "ortak açıklama ya da mutabakat" şeklinde adlandırmak istediğini belirtti.

İsrail'den İran'a tehdit

Diplomatik kaynaklar, Batı ülkeleri ve İran arasında, basın toplantısında uzlaşmanın hangi ayrıntılarının açıklanması gerektiği konusunda da kısmi görüş ayrılıkları yaşandığını, özellikle ABD tarafının olabildiğince fazla detayın duyurulmasından yana olduğunu kaydetti.

"SİYASİ ANLAYIŞ ÜZERİNDE ANLAŞTIK"

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise şunları ifade etti:

"İran ile 5 1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde ortak bir bildiri yayımlama kararı aldık. Ortak hareket planının yazımına başlayacağız. Taraflar 30 Haziran'a kadar kapsamlı ve nihai anlaşma sağlanabilmesi için ana konularda uzlaşma sağlandı" 

Açıklamada, varılan uzlaşma uyarınca İran'ın nükleer programının kısıtlanacağı, Tahran'a uygulanan ambargoların kaldırılacağı belirtildi.