'Nükleer müzakerelerde yüzde 90 ilerlendi'

'Nükleer müzakerelerde yüzde 90 ilerlendi'
'Nükleer müzakerelerde yüzde 90 ilerlendi'
İran yönetimi, devam eden nükleer müzakerelerde, teknik meselelerle ilgili sorunların ABD ile yapılan görüşmelerde yüzde 90 oranında çözüldüğünü duyurdu.

RADİKAL - İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ABD ile yapılan görüşmelerde teknik meselelerin yüzde 90 oranında hallolduğunu söyledi.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, ABD yönetimi İran ile nükleer müzakerelerde varılacak olası bir anlaşma halinde, İran’ın nükleer faaliyetlerine getirilecek kısıtlamanın en az 10 yıl geçerli olması gerektiğini vurguluyor. İran daha önce bunun 8 yılla sınırlanmasını istemişti.

Teknik anlamda görüşülen bir diğer konu da, uranyum zenginleştirici santrifüjlerin sayısı. İran aslında santrifüjlerin hepsinin kalmasını istiyordu. ABD ise sayısı 20 bin olan santrifüjlerin yüzlerle sınırlanmasını istiyordu. Gelinen son noktada, İran 9 bin, ABD ise en fazla 6 bin 500'de ısrar ediyor.

YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Nükleer müzakerelerde siyasi bir anlaşma çerçevesi oluşturulması için son tarih 31 Mart. Nükleer müzakereler bölge ülkeleri arasında ilişkiler ve güç dengeleri açısından da büyük önem taşıyor. Ortadoğu 'daki İran etkisi nedeniyle endişeli olan İsrail ve Suudi Arabistan, olası bir anlaşmanın Tahran'ın elini daha da fazla güçlendireceğini öne sürüyor.

Bu yüzden iki ülke , nihai anlaşmanın sağlanmaması için ABD yönetimine baskı yapıyor. İran ile nükleer müzakereler konusu ABD siyasetinde de Obama yönetimi ve Cumhuriyetçiler arasında hızla tırmanan bir gerilim yarattı. Nihai bir anlaşma sağlanması halinde İran'a yönelik yaptırımların kalkması da gündeme gelecek.

31 MART BEKLENİYOR

Suriye'de Esad'ı destekleyen, Irak'ta büyük etkiye sahip olan ve Yemen'de de etki alanını genişleten İran'ın yaptırımların kalkmasıyla rahat bir nefes alacak olması, Riyad ve Tel Aviv'de endişe yaratıyor.

Bu sebeplerle 31 Mart tarihinin Ortadoğu'daki tabloyu da büyük oranda değiştirme ihtimali olduğunu söylemek mümkün.