Nükleer operasyon

Nükleer operasyon
Nükleer operasyon
Batı ile nükleer müzakereye oturan İran, dışişleri bakanı değiştirdi. Ahmedinecad Muttaki'nin yerine nükleer pazarlıkta çetin ceviz Salihi'yi atadı.

İran 14 ay aradan sonra Batı ile nükleer müzakere masasına dönüp ocak sonunda İstanbul’da tekrar buluşmak için söz kesmişken, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki’yi aniden görevden aldı. Dışişleri Bakanlığı’na geçici olarak Dr. Ali Akbar Salihi atanırken, böyle bir değişikliğe neden gerek görüldüğüne açıklama getirilmedi. Geçmişte İran’ın Türkiye Büyükelçiliğini de yapmış bir kariyer diplomatı olan, İngilizce, Türkçe ve Urduca’yı çok iyi konuşan Muttaki, uluslararası ilişkiler ve nükleer müzakerelerde hükümetin görece yumuşak bir ismi olarak biliniyor. 

Salihi lidere yakın 
İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki (UAEK) Temsilciliği, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı ve bir yıldır da Cumhurbaşkanı Yardımcılığını yürüten Salihi ise nükleer müzakerelerde daha çetin ceviz olması ve Ahmedinecad’a yakınlığıyla tanınıyor. 

Muttaki yaptırım yorgunu 
Bir yıldır İran medyası, milletvekillerinin, Batı daha fazla yaptırım dayatacaksa Muttaki’nin görevden alınması için bastırdığını yazıyordu. Hazirandaki BM Güvenlik Konseyi’nin dördüncü yaptırım kararının ardından ABD ile AB tek taraflı yaptırım kararları almış, geçen hafta bunlara yenilerini ekleyeceklerinin sinyalini vermişti. Ağustos 2005’ten beri dışişleri bakanlığını yürüten Muttaki ise Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile iyi ilişkiler kurarken mayısta Türkiye ve Brezilya ile nükleer yakıt takası anlaşmasına da imza atmıştı. Ancak bu yaptırımları durdurmaya yetmedi. 

Ahmedinecad, dün Senegal’i ziyaret eden Muttaki’yi görevden alırken ‘dışişleri bakanlığındaki hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini sunup hayatının geri kalanında İslami ulusun hizmetinde başarılar diledi’. Reformcu web sitesi Mardomsalari, Muttaki’nin Ahmedinecad’ın politikalarını eleştirdiğini aktararak “Cumhurbaşkanı’nın bakış açısı ve dış politikasına uyum sağlamakta zorlandı” diye yazdı. TAHRAN / AFP-AP-REUTERS