Nusra Cephesi'nden Dürzi katliamı

Nusra Cephesi'nden Dürzi katliamı
Nusra Cephesi'nden Dürzi katliamı
El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi militanları, İdlib'in kuzeybatısındaki bir köyde 23 Dürzi'yi katletti.

RADİKAL - El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi militanları, İdlib'de bulunan bir Dürzi köyünde katliam yaptı. İdlib'in kuzeybatısındaki Ayn Laruz (Kelb Luza) köyünde yaşanan katliam, Nusra'nın Tunuslulardan oluşan bir birliği tarafından gerçekleştirildi.

Sol'da yer alan habere göre, Tunuslu birliğin, yalnızca Dürzilere değil, Sünnilere karşı da eziyet ettiğini belirten yerel kaynaklar, katliamın Nusra militanlarının bir Dürzi'nin evine el koymasıyla başladığını söylüyor. Nusra militanları el koydukları eve "kat çıkacaklarını" söyleyince, bir Dürzi komşu buna itiraz etti. Tartışma silahlı çatışmaya döndü ve komşu ile bir cihatçı öldü.

Eğit-donatta 'Esad'la savaşmayacaksınız' krizi

Daha sonra gelen komşunun kardeşi de silaha sarılınca çatışma büyüdü ve 3 Dürzi ile bir Nusra militanı daha öldü. Tunuslu birlik bunun üzerine diğer Nusra birimlerine, Dürzilerin silahlı bir ayaklanma başlattığını duyurdu. Bunun üzerine Nusra militanları 23 Dürzi'yi köy girişinde infaz etti. Nusra Cephesi, daha önce İdlib'deki Dürziler için, " İslam 'a dönmeleri halinde dokunmayacağız" demişti.

Fehim Taştekin yazdı. "Tel Ebyad düştü düşecek!"

İtalyan basınından seçim yorumu: Nusra korumayı başka yerde arasın

Culani: İran Şiiliği araç olarak kullanıyor