Nusra ile YPG savaşının 'kalbi': Rimelan petrol yatakları

Nusra ile YPG savaşının 'kalbi': Rimelan petrol yatakları
Nusra ile YPG savaşının 'kalbi': Rimelan petrol yatakları
Suriye'nin kuzeyinde Nusra Cephesi'yle YPG'ye bağlı Kürt milisler arasındaki çatışmaların kalbi Rimelan bölgesinde atıyor. DHA muhabiri Ramazan Yavuz, Suriye petrolünün yüzde 60'ına sahip olan ve şu an Kürt güçlerin denetiminde olan Rimelan'a girdi.

RİMELAN/ SURİYESuriye’de petrolün yüzde 60'ının bulunduğu Rimelan bölgesi için büyük bir savaş veriliyor. PKK 'ya yakınlığıyla bilinen PYD'ye bağlı YPG güçlerinin ele geçirdiği Rimelan petrol yataklarını alabilmek için El Nusra güçleri sık sık saldırılar düzenliyor.

Rimelan'da DHA muhabirine konuşan YPG'liler, Kürt bölgesinin ekonomik olarak ayağa kalkması için petrol yataklarının kendileri için çok önemli olduğunu, petrol satışı yapılamadığı için tüm depoların dolduğunu bu nedenle üretimin durduğunu söylediler.

Şırnak'ın Cizre ile Mardin'in Nusaybin ilçeleri arasındaki bölgenin karşısında yer alan ve Suriye'de çatışan bütün kesimlerin hedefinde bulunan, Rimelan, Til Koçer ve Cibis bölgelerindeki petrol yatakları, Kerkük bölgesi kadar önemli görülüyor ve bu bölgenin kontrolü için büyük bir savaş veriliyor.

Suriye petrolünün yüzde 60'ını barındıran bu bölgeleri, Kürt silahlı gruplarının bu yılın Mayıs ayında kontrol altına alması üzerine El Kaide bağlantılı El Nusra cephesi harekete geçti.


YPG, EL NUSRA'YA KAPTIRMAMAK İÇİN ÇATIŞIYOR
Önce Türkiye 'nin Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan Rasulayn kasabasındaki YPG'lilere saldıran El Nusra örgütü, saldırılarını genişleterek Kürtlerin denetiminde bulunan Türkiye sınır hattındaki bütün ilçe ve kasabalara yaydı. Kürtlerin denetimine geçen su, petrol ve doğalgaz konusunda Suriye'nin en verimli bölgeleri olarak görülen Türkiye sınırı yakınlarındaki Rimelan petrol yatakları etrafında adeta koruma çemberi oluşturan YPG (Halk Savunma Birlikleri) güçleri ise, El Nusra örgütünü bölgeye yaklaştırmamak için yoğun şekilde çatışıyor. El Nusra'nın YPG'den petrol yataklarını bir ay içinde terk etmesini istediği, YPG'nin ise buna karşı çıktığı için çatışmaların yoğunlaşarak sürdüğü belirtiliyor.


DHA, RİMELAN'DA
Kürtlerin yanı sıra, Arap, Süryani, Ermeni ve Keldanilerin de yaşadığı Rimelan bölgesini DHA muhabiri gezerek Kürtlerin denetimindeki petrol yataklarını görüntüledi.

Suriye'nin kuzeyindeki Rimelan petrol yataklarını korumak amacıyla YPG'nin çağrısı üzerine yüzlerce kişi kısa bir silahlı eğitim aldıktan sonra petrol yataklarının etrafındaki mevzilere yerleşti. 2 bin kuyunun bulunduğu Rimelan'da daha önce günde 400 bin varil ham petrol üretiliyordu. Rimelan'da çıkarılan petrol, boru hatlarıyla Humus ve Banyas kentlerindeki rafinerilere aktarılıyordu. Rimelan, Til Koçer ve Cibis bölgelerinden çıkarılan petrolün artık Humus ve Banyas’taki Rafinelere aktarılamaması ve bölgedeki 400 bin varil alan 7 tankın dolu olması nedeniyle petrol üretimi durmuş vaziyette.

Rimelan ve çevresinde El Nusra örgütü ile çatışan YPG'liler DHA muhabirine yaptıkları açıklamada, Kürtlerin en önemli kazanımı olan petrol yataklarını asla terk etmeyeceklerini, yatakları sonuna kadar savunacaklarını söyledi. Irak'taki Kerkük kadar önemli olan Suriye'deki Rimelan petrol yataklarını elinde bulunduran ise bölgede söz sahibi olacak


RAMAZAN YAVUZ / DHA