Nusra ile YPG savaşının 'kalbi': Rimelan petrol yatakları

Nusra ile YPG savaşının 'kalbi': Rimelan petrol yatakları
Nusra ile YPG savaşının 'kalbi': Rimelan petrol yatakları
Suriye'nin kuzeyinde Nusra Cephesi'yle YPG'ye bağlı Kürt milisler arasındaki çatışmaların kalbi Rimelan bölgesinde atıyor. DHA muhabiri Ramazan Yavuz, Suriye petrolünün yüzde 60'ına sahip olan ve şu an Kürt güçlerin denetiminde olan Rimelan'a girdi.

RİMELAN/ SURİYESuriye’de petrolün yüzde 60'ının bulunduğu Rimelan bölgesi için büyük bir savaş veriliyor. PKK 'ya yakınlığıyla bilinen PYD'ye bağlı YPG güçlerinin ele geçirdiği Rimelan petrol yataklarını alabilmek için El Nusra güçleri sık sık saldırılar düzenliyor.

Rimelan'da DHA muhabirine konuşan YPG'liler, Kürt bölgesinin ekonomik olarak ayağa kalkması için petrol yataklarının kendileri için çok önemli olduğunu, petrol satışı yapılamadığı için tüm depoların dolduğunu bu nedenle üretimin durduğunu söylediler.

Şırnak'ın Cizre ile Mardin'in Nusaybin ilçeleri arasındaki bölgenin karşısında yer alan ve Suriye'de çatışan bütün kesimlerin hedefinde bulunan, Rimelan, Til Koçer ve Cibis bölgelerindeki petrol yatakları, Kerkük bölgesi kadar önemli görülüyor ve bu bölgenin kontrolü için büyük bir savaş veriliyor.

Suriye petrolünün yüzde 60'ını barındıran bu bölgeleri, Kürt silahlı gruplarının bu yılın Mayıs ayında kontrol altına alması üzerine El Kaide bağlantılı El Nusra cephesi harekete geçti.


YPG, EL NUSRA'YA KAPTIRMAMAK İÇİN ÇATIŞIYOR
Önce Türkiye 'nin Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan Rasulayn kasabasındaki YPG'lilere saldıran El Nusra örgütü, saldırılarını genişleterek Kürtlerin denetiminde bulunan Türkiye sınır hattındaki bütün ilçe ve kasabalara yaydı. Kürtlerin denetimine geçen su, petrol ve doğalgaz konusunda Suriye'nin en verimli bölgeleri olarak görülen Türkiye sınırı yakınlarındaki Rimelan petrol yatakları etrafında adeta koruma çemberi oluşturan YPG (Halk Savunma Birlikleri) güçleri ise, El Nusra örgütünü bölgeye yaklaştırmamak için yoğun şekilde çatışıyor. El Nusra'nın YPG'den petrol yataklarını bir ay içinde terk etmesini istediği, YPG'nin ise buna karşı çıktığı için çatışmaların yoğunlaşarak sürdüğü belirtiliyor.


DHA, RİMELAN'DA
Kürtlerin yanı sıra, Arap, Süryani, Ermeni ve Keldanilerin de yaşadığı Rimelan bölgesini DHA muhabiri gezerek Kürtlerin denetimindeki petrol yataklarını görüntüledi.

Suriye'nin kuzeyindeki Rimelan petrol yataklarını korumak amacıyla YPG'nin çağrısı üzerine yüzlerce kişi kısa bir silahlı eğitim aldıktan sonra petrol yataklarının etrafındaki mevzilere yerleşti. 2 bin kuyunun bulunduğu Rimelan'da daha önce günde 400 bin varil ham petrol üretiliyordu. Rimelan'da çıkarılan petrol, boru hatlarıyla Humus ve Banyas kentlerindeki rafinerilere aktarılıyordu. Rimelan, Til Koçer ve Cibis bölgelerinden çıkarılan petrolün artık Humus ve Banyas’taki Rafinelere aktarılamaması ve bölgedeki 400 bin varil alan 7 tankın dolu olması nedeniyle petrol üretimi durmuş vaziyette.

Rimelan ve çevresinde El Nusra örgütü ile çatışan YPG'liler DHA muhabirine yaptıkları açıklamada, Kürtlerin en önemli kazanımı olan petrol yataklarını asla terk etmeyeceklerini, yatakları sonuna kadar savunacaklarını söyledi. Irak'taki Kerkük kadar önemli olan Suriye'deki Rimelan petrol yataklarını elinde bulunduran ise bölgede söz sahibi olacak


RAMAZAN YAVUZ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1146814114681415

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Direniş - nusret00747

  Kürt gençleri namusu olan topraklarını,hiçbir maddi-manevi-siyasi karşılık almadan değerlerini kahramanca koruyor.YPG diğer paralı çeteler gibi dışarıdan destek alarak ithal edilmedi.Desteğini halkından aldı.İnterneti açın,bakın kürt kadını,kızı ve erkekleri nasıl canla başla YPG savaşçılarına yemek hazırlıyorlar,seyredin,ibret alın.Onun için bu halk asla yıkılmayacak ve özgürlüğüne kavuşacaktır.

  Kürtler Emperyalizmin emrinde - nazaret

  Irakta da aynı şey oladı mı ? Kürt çeteler Musul , Kerkük ve Tel Afer bölgelerinde neyin mücadelesini yaptı ? Kerkükte kürtler nüfusun ancak % 30 u oldukları halde neden diğer etnik grupları silah zoruyla buradan çıkarmaya çalışıyorlar ? Kürtlere verilen görev başka halkları topraklarından kovup yeraltı kaynaklarına el koymak. Buna izin vermeyen diğer uluslar da zalim ilan ediliyor..

  mühim değil - PAN-ZEHİR

  Hala geleceğini petrolde gören, aşiret zihniyetli bir topluluk olsa olsa K.Irak gibi olur, zengin ama sömürülen, bağımsız sayılan ama bölgedeki tüm ülkelere bağlı olan bir ülke. Bu sebeple Kürtlerin devlet kurması çok da mühim değil.Zaten 3 tankla yıkılabilen bir devlet de devlet değil.

  '-' ci kardeşlerime - Gılgameş

  Yazdığım yorum ters tepti galiba. Bu haberde ortaya konulmak istenenin ne kadar ilgisiz olduğunu belirtmek için ben de ilgisiz bir yorum yapmıştım. Ancak şimdi okuyorum da başlığı dışında yazıma biraz daha ironi katsaymışım daha iyi olacakmış. Değerli hemşerilerim beni yanlış '-'lemişler. Yani anlamışlar. Yazılarım için Gılgameş adını boşuna koymadığımı belirtmek isterim. Petrol konusunda bir çift doğru laf etmek gerekirse şunu diyeceğim: Kürt halkının yaşadığını trajedinin ana nedenidir petrol. Kürtlerin özgürleşmesinde petrolün rol oynaması işte bu yüzden doğal bir gerekliliktir. Dikkatinizi çekerim petrolü bir hedef değil, araç olarak nitelendirdim. Mücadele doğru yönde devam ediyor. Buna kimsenin şüphesi olmasın.

  KÜRDİSTAN - GİRMİRİ

  Kürdistanın 4 parçaya bölunmesının tek sebebı zaten petrol yatakları idi.Bazı zırh cahıller,sanki o topraklarda kürdler ortaasya yada arabıstanlardan göçetmişler gıbı yazmışlar.Kürd halkı her parçada kendı toprağını savunmak için savaşmış,direnmiş ve bunu yapmaya devam edecek.

  Bazi yorumcu Arkadaslara duyurulur! - palenke

  Türkiyede cikan Petrolün büyük bir bölümü Türkiye Kürdistaninda cikiyor,devlet bunu 100 yildir kullaniyor Arkadaslarin bu konuda sesi cikmiyor,Suriyede Kürtlerin 1000 yildir yasadigi bölgedeki Petrollerine sahip cikmalari Demokrat Arkadaslari neden bu kadar rahatsiz ediyor anlamasi zor,Kürtlerin gün gelecek devran dönecek hic kimseye ihtiyaci kalmayacak ondanmi cekiniyorlar ?

  rahatsızsınız - Efendisiz65

  yok yetmedi sahiden. bir dolu yazmak gerekiyor ama editör... neyse. şimdi isakent rumuzlu okur şimdi bu çökme işini bi açıklığa kavuşturalım bence? şu rojavadaki çatışmalar kürtler ve elkaide arasında oluyor anladın mı? kürtler orada yerleşik! bakın yerleşik! yerleşik demek orada yaşayan, oranın sahibi demek! elkaide ise dışarıdan gelip (başta türkiye olmak üzere bir çok ülke tarafından desteklenen ki buna abdde dahil)kürtlere saldırtılan çeteler! bunu da anladın mı? yok bence anlamamışsındır. nasıl izah edilir ki başka! yok uğraşmamak lazım algı sınırınız bu kadar ne yapalım