Nusra lideri Culani: Batı, Esad'ın kalmasını istiyor

Nusra lideri Culani: Batı, Esad'ın kalmasını istiyor
Nusra lideri Culani: Batı, Esad'ın kalmasını istiyor
El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'nın lideri Ebu Muhammed el-Culani, Alevilerin İslam'a göre 'kafir' sayıldığını, ancak Esad yanlısı olmadığı ve İslam'a döndüğü sürece Alevilerle bir sorunları olmadığını söyledi.

RADİKAL - El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'nin lideri Ebu Muhammed el-Culani, El Cezire'den Ahmed Mansur'a bir söyleşi verdi. Röportaj boyunca yüzü kapalı olan Culani, Alevilerden Hıristiyanlara, El Kaide ile ilişkilerden Batı'ya yönelik yaklaşımlarına kadar birçok konuya değindi.

Aleviler için, "İslama göre onlar kafir" diyen Culani, Alevilerin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'dan yana olmadıklarını, onun "Sünnilere karşı yaptıklarını kabul etmedikleri" ve İslam'ı kabul etmeleri halinde "düşman" sayılmayacaklarını söyledi. Culani, yalnızca kendilerine karşı savaşanlarla savaştıklarını ileri sürdü. Nusra lideri, Esad'ın doğum yerini kastederek, "Savaş Kurdaha'da değil, Şam'da sona erecek" dedi

Suriye askerleri Cisr eş-Şuğur Hastanesi'nden tahliye edildi

EL KAİDE'DEN KOPMA YOK

El Kaide emiri, Hıristiyanlarla da şimdilik savaşmadıklarını belirtti. Ancak İdlib'deki Hıristiyan köylerini kuşatma altına aldıklarını doğrulayan Culani, bu köylerin Suriye ordusu tarafından üs olarak kullanıldığını ve köylülerin de kendilerine karşı savaştığını savundu.

"Nusra, El Kaide'den kopacak" iddialarına da yanıt veren Culani, Kaide'den kopmayacaklarını açıkladı. Emirleri El Kaide liderliğinden, "Suriye yönetimini devirmek" için aldıklarını, ancak Suriye dışında faaliyet yürütmediklerini söyledi.

NUSRA'DAN FARKLARI YOK

El Kaide liderliğinden Batı'da ve Avrupa 'da saldırı düzenlememeleri yönünde emir aldıklarını da söyleyen Culani, dikkatlerini Esad'ın devrilmesine verdiklerini belirterek, "Emin olun, Esad'ın düşüşü uzun sürmeyecek" dedi. İdlib'deki 'Fetih Ordusu' koalisyonuna da değinen Culani, koalisyondaki diğer grupların da kendileri gibi "Müslüman" olduğunu ve Nusra'dan pek farklarının bulunmadığını kaydetti. 

Nasrallah'tan 'seferberlik' açıklaması

'KOALİSYON VE REJİM İŞBİRLİĞİ YAPIYOR'

Culani, ABD öncülüğündeki koalisyon ile rejim arasında Nusra Cephesi’nin mevzilerini vurmak için koordinasyon yürütüldüğünü söyledi. Her iki grubun savaş uçaklarının aynı zamanda aynı hava sahasını kullanmalarının bunun kanıtı olduğunu belirten Culani, ellerinde video görüntülerinin olduğunu da ekledi.

El Nusra'dan 'mezuniyet' fotoğrafları

ABD’nin Esad rejiminin gitmesini istemediğini savunan Culani, bu yüzden mevzilerinin ABD tarafından bombalandığını söyledi. Culani Lübnan’daki tüm siyasi partilerin Hizbullah karşısında tavır almalarını da istedi ve "Esad’ın düşmesi Hizbullah’ın düşmesi demek. Esad düşerse Hizbullah Lübnan'ın güneyine çekilecek ve çok zayıf bir konumda olacak" dedi.

Nasrallah: Bu bir varlık savaşı

Hizbullah El Nusra'ya saldırı düzenledi