Nusra lideri: IŞİD'in halifeliği gayrimeşru

Nusra lideri: IŞİD'in halifeliği gayrimeşru
Nusra lideri: IŞİD'in halifeliği gayrimeşru
El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'nın lideri Ebu Muhammed el-Culani, IŞİD'in geçen yıl ilan ettiği 'halifeliği', 'gayri meşru' olarak niteledi ve 'şu an ya da öngörülebilir bir zamanda IŞİD'le bir uzlaşma ihtimallerinin olmadığını' söyledi.

RADİKAL - El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'nın lideri Ebu Muhammed el-Culani, Al Jazeera'ye konuştu. Culani, “Şu an ya da öngörülebilir bir zaman diliminde onlarla aramızdaki soruna bir çözüm yok. İnşallah kendileri Allah’a nedamet getirip, akıllarını başlarına toplarlar” dedi.

Culani, IŞİD’in tek bir çatışmada Nusra saflarındaki 700 kişiyi öldürdüğünü, ölenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu belirtip, “Şu an onlarla aramızda bir uzlaşma olmaz. İnşallah nedamet getirip akıllarını başlarına toplarlar ve yüzlerini Sünni halka çevirirler. Aksi halde savaşmaktan başka çaremiz kalmaz” ifadesini kullandı. 

'İSLAM YOLUNDAN ÇIKTILAR'

Culani, IŞİD’in geçen yıl ilan ettiği 'halifeliği' de “gayri meşru” olarak niteleyip, “Halifelik ilan ettiler ama alîmler bunu gayri meşru görüp reddetti. Çünkü bu (halifelik) İslam kanunlarına dayanmıyor” dedi.  IŞİD’in ‘İslam yolundan çıktığını’ anlatan Culani, “Aldığımız emirlere uymadılar. Camilerde insanları öldürdüler, Pazar yerlerini bombaladılar” diye konuştu. Culani, IŞİD’in Suriye rejimiyle "gerçekten savaşmadığını" da savundu.

Nusra lideri Culani: Batı, Esad'ın kalmasını istiyor

İRAN'I DA ELEŞTİRDİ

Culani, “El Kaide ile yolları ayıracak mısınız?’ sorusuna ise “Mesele El Kaide’den ayrılıp ayrılmama meselesi değil. Hegemonyaya başkaldırma meselesi” yanıtını verdi. Nusra üyelerinin yüzde 30’unun yabancı olduğunu belirten Culani, örgütün saflarında ABD 'li, Rus, Çeçen ve Asyalıların da bulunduğunu söyledi.

'Suriye ordusu karşı saldırıya hazırlanıyor'

Culani, İran’a da sert eleştiriler yöneltirken, Tahran’ın Suriye’de askerinin bulunmadığını, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın "milislerini askeri danışmanlar aracılığıyla komuta ettiğini" söyledi. Culani “İran’ın bölgedeki kollarını keseceğiz” dedi. Röportajın ilk bölümünde Batı’ya saldırı planlarının bulunmadığını söyleyen Nusra lideri, “Burada tek bir misyonumuz var. Rejim, rejimin ajanları ve Hizbullah’la savaşmak” ifadelerini kullandı.