Nusra lideri Riyad görüşmelerini kınadı

Nusra lideri Riyad görüşmelerini kınadı
Nusra lideri Riyad görüşmelerini kınadı
Nusra Cephesi lideri Colani, Suriyeli Esad karşıtı örgütlerin Riyad'da toplanmasını eleştirdi. Colani, görüşmeler için, 'Vatana ve Suriye'de kanlarını feda eden gençlere ihanet' ifadesini kullandı.

RADİKAL - El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'nin lideri Ebu Muhammed el Colani, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Her röportajında olduğu gibi yine yüzünü gizleyen Colani, Riyad'da Esad karşıtı örgütleri aynı çatı altında birleştirmek için düzenlenen konferansı eleştirdi. Colani konferans için "vatana ve Suriye'de kanlarını feda eden gençlere ihanet olarak" nitelendirdi.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, Nusra lideri, "Bu bir komplo, konferans değil. Bu tür toplantıları engellemek gerekiyor" diye konuştu. Riyad'daki konferansta Suriye hükümeti ile müzakerelerin yapılmasına onay verilmiş ancak bu sürecin sonunda Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın devlet başkanlığından ayrılması şart koşulmuştu. 

Esad: Suriye'den ayrılmayı bir kez bile düşünmedim

Colani Riyad konferansına katılan grupların anlaşmaya rağmen bu sonuçları 'sahada uygulama güçlerinin bulunmadığını' savundu. Savaşta Rusya'nın hava saldırılarıyla hükümete desteğini de yorumlayan Colani, "Rusya buraya Esad rejimine arka çıkmak için değil, rejimi diriltmek için geldi. Çünkü rejim ve kurumları fiilen çöktü" diye konuştu. 

Suriyeli örgütlerden Riyad'da ortak bildiri

Rusya: Riyad'daki grup Suriye muhalefetinin tamamını temsil etmiyor

Suriyeli bakandan Suudi bakana: Delikanlı, büyüklerin işine burnunu sokma