Nusra liderinden 'Alevi yoğunluklu bölgelere saldırın' emri

Nusra liderinden 'Alevi yoğunluklu bölgelere saldırın' emri
Nusra liderinden 'Alevi yoğunluklu bölgelere saldırın' emri
Nusra Cephesi'nin lideri Ebu Muhammed El Culani, örgüte 'Alevi yoğunluklu bölgelere' saldırma emri verdi. Culani, yayınlanan ses kaydında, 'Beşşar Esad'ı öldürene 3 milyon euro ödül. Öldüren Alevi olsa da ödülü vereceğiz' ifadesini kullandı.

RADİKAL -  Suriye ordusu Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın talebi üzerine ülkede terörist gruplara yönelik hava operasyonları düzenleyen Rusya ’nın desteğiyle ilerlemeye devam ederken, Kaide bağlantılı Nusra Cephesi, 'sözünden döndü' ve gözünü Alevilere dikti.

Al Jazeera kanalının mayıstaki bir yayınında Esad’a verdikleri desteğe rağmen Alevilerden intikam almayacaklarını söyleyen Nusra lideri Ebu Muhammed El Culani, karar değiştirdi ve savaşı tırmandırıp Alevi yoğunluklu bölgelere saldırı çağrısı yaptı. Reuters ajansına göre, sesli mesaj yayınlayan El Culani,  kendisine bağlı tüm grupların Alevilere saldırmasını istedi: 

“Lazkiye’deki Alevi kasaba ve köylerini vurmaktan başka çare yok. Tüm gruplara, tıpkı Sünni köy ve kasabalarına yaptıkları gibi Alevilerin yaşadığı yerleri de yüzlerce füzeyle vurma çağrısı yapıyorum. Rusya işgali Müslümanların ve Suriye’nin düşmanlarının en yeni silahıdır.”

Nusra lideri Culani: Batı, Esad'ın kalmasını istiyor

Esad’a verdikleri desteğe rağmen Alevileri hedef tahtasına koymadıklarını öne süren Culani, “Savaş, Esad’ın memleketi olan Alevi kasabası Kardaha’da bitmeyecek. İslam Alevileri kâfir olarak tanımlasa da, yürüttüğümüz savaşta onlardan intikam almaya çalışıyor değiliz” demişti. 

Ordunun dün Hama kentinde stratejik öneme sahip olan Kefren Buda kasabasının kontrolünü, Nusra ve Ahrar'uş Şam örgütlerinin bağlı olduğu Fetih Ordusu’ndan aldığı belirtilmişti.

El Nusra'nın yaptığı işkenceleri anlattı

ESAD VE NASRALLAH'IN BAŞINA ÖDÜL 

Culani, Suriye Devlet Başkanı Esad'ı öldüren kişiye 3 milyon euro ödül vereceklerini açıkladı. Culani, Suriye ordusuyla birlikte operasyon yapan Hizbullah lideri Nasrallah'ın öldürülmesi içinse 2 milyon euro ödeyeceklerini söyledi. Culani, iki ismi öldüren kişi ve ailesine koruma sağlayacaklarını da belirtiyor.  (Sputnik)

Robert Fisk: Esad dört yılda nasıl ayakta kaldı?

ÖSO: El Nusra'yla birlikte hareket ediyoruz