Nusra'dan ölü taklidi yaparak kurtuldu

Nusra'dan ölü taklidi yaparak kurtuldu
Nusra'dan ölü taklidi yaparak kurtuldu
Haftalar boyu Cisr eş-Şuğur Hastanesi'nde mahsur kalan ve Nusra Cephesi tarafından kuşatılan Suriye askerleri yaşadıklarını anlattı.

RADİKAL – Cisr-eş Şuğur Hastanesi’nde haftalarca Nusra Cephesi militanlarının kuşatması altında kalan Suriye askerleri, yaşadıklarını AFP’ye anlattı. Hastanedeki askerlerden biri olan Assaf, militanlar ülkenin kuzeybatısındaki binayı bastığında ölü taklidi yaparak kurtulduğunu söyledi.

28 yaşındaki Assaf, yaşadıklarını Lazkiye’de bulunan bir hastanede tedavi gördüğü esnada anlattı. Kurtulmadan önce sağ bacağı ve midesinden yaralandığını söyleyen Assaf, “Silahlı adamlar bana doğru gelmeye başladığında bayılacak gibi hissettim. Bana ateş edecekler gibi duruyordu, ancak öldüğümü düşündükleri için bir şey yapmadılar. Telefonumu, cüzdanımı ve silahlarımı aldılar” dedi.

HASTANENİN PATLATILACAĞI HABERİNİ ALDILAR

Assaf, tahliye operasyonunun gerçekleştiği gün askerlerin çekilme emri aldığını ifade ederek, “Liderlikle bağlantı içindeydik ve bize, hastanenin altına kazılan bir tünele yerleştirilen bombanın militanlarca patlatılacağı bilgisini verdiler. Patlamanın gerçekleşeceği sabah 8’den önce hastaneden çıkmamız emrini aldık” dedi. Askerlerin, gelen talimatın ardından küçük gruplar oluşturduğu bilgisini veren Assaf, ilk grubun kaçanları koruduğunu, ikinci grubun yaralıları taşıdığını, üçüncü grubun sivillerin tahliye edilmesinden sorumlu olduğunu, dördüncü grubun ise arkadan açılacak ateşlere karşı grubu koruduğunu söyledi.

Esad'dan kurtarılan askerlere tebrik telefonu

'EMEKLEYEREK GÜVENLİ BÖLGEYE ULAŞTIM'

Operasyon esnasında yaralandıktan sonra rejimin elindeki bir bölgeye gitmek için gece olmasını bekleyen Assaf, gece yarısı tamamen güvenli bir bölgeye ulaştığını belirtti. Bir başka yaralı asker olan 25 yaşındaki Nawwar Bader Salih, o anları şöyle anlattı:

“Ağaçlar ve çalılar arasından yürüdük. Ertesi gün güvenli bir bölgeye ulaştığımızda ne kadar vakit geçtiğini bilmiyorduk. Bacağımdan vurulduktan sonra yolculuğu emekleyerek tamamlamak zorunda kaldım.”

'KURTULUNCA GÖZYAŞLARINA BOĞULDUM'

Lazkiye’de tedavi gören bir diğer asker Rabih el-Asmar, operasyon esnasında ateş açan militanların askerler ve siviller arasında ayrım gözetmediğini vurgulayarak, “Biz kaçarken ateş açtılar ve ölenler oldu” dedi. 29 yaşındaki asker Muhammed Zahran ise, Cisr eş-Şuğur’daki günlerini “kabus” olarak niteledi.

Suriye askerleri Cisr eş-Şuğur Hastanesi'nden tahliye edildi

Göğsüne aldığı yaralar henüz iyileşmeyen Zahran’ın konuşması esnasında güçlükle nefes aldığı görüldü. “Kanamayı durdurmak için ilk yardım malzemeleri kullandım” diyen Zahran, “Diğer birimlerle buluştuğumda, benim ambulansla buraya gelmeme yardımcı oldular ve gözyaşlarına boğuldum” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

Nusra lideri Culani: Batı, Esad'ın kalmasını istiyor

Mikdad: Eğit-donat Suriye'ye saldırıdır

ÖSO: El Nusra'yla birlikte hareket ediyoruz