O fotoğrafın hikayesini anlattı

O fotoğrafın hikayesini anlattı
O fotoğrafın hikayesini anlattı
ABD'nin Güney Carolina eyaletinde, beyaz ırkın üstünlüğünü savunan ırkçı örgüt Ku Klux Klan (KKK) üyesine yardım eden siyah polis Leroy Smith, o anlarda yaşananları anlattı.

RADİKAL – ABD , Güney Carolina eyalet meclisi önünde, beyaz ırkın üstünlüğünü savunan ırkçı örgüt Ku Klux Klan (KKK) üyelerinin eylemi esnasında siyah polisin KKK üyesine yardım ederken çekilen fotoğrafı konuşuyor. Sıcaktan fenalaşan ve gamalı haç desenli bir tişört giyen KKK üyesine yardımcı olan siyah polis Leroy Smith, o anlarda yaşananları ve yardım etme gerekçesini anlattı.

Guardian’ın haberine göre, Smith, görevinin “düşüncelerden, ırktan ve ten renginden bağımsız olarak” insanlara yardımcı olmayı gerektirdiğini söyledi. Smith, davranışının Charleston’da dokuz kişinin öldürüldüğü saldırı gibi şiddet olaylarına karşı katalizör görevi görmesini umut ettiğini belirtti.  

ABD'de kiliseye silahlı saldırı: Dokuz ölü

Ku Klux Klan geçen günlerde gerçekleştirdiği eylemde üç hafta önce alınan bir kararla ırkçılığın ve köleliğin simgesi haline gelen Konfederasyon Bayrağı'nın yasaklanmasını protesto etmişti. Nazi selamı yapan ve ırkçı semboller taşıyan yaklaşık 100 örgüt üyesinin Konfederasyon Bayrağı salladığı görülmüştü.

Ku Klux Klan'dan bayrak eylemi

Konfederasyon bayrağı indirilecek