O kavonuzun içinde ölüm var

O kavonuzun içinde ölüm var
O kavonuzun içinde ölüm var
İsviçre'de 'Dignitas' adlı ötanazi merkezine doktor yardımıyla intihar eden 300 kişinin külleri Zürih Gölü'ne atılan kavanozların içinde bulundu. Aynı klinikte 100'den fazla İngiliz'in intihar ettiği belirtildi.İsviçre kanunlarına ticaret lisansı olmadan göle çok sayıda ‘ölü küllerinin saklandığı kavanoz’ atanlar hakkında 3 yıl hapis ile 50 bin Frangı (yaklaşık 70.000 TL) para cezası öngörülüyor. İngiliz Daily Mail gazetesi, ‘Dignitas' adlı ötanazi merkezine doktor yardımıyla intihar eden 300 kişinin külleri Zurih Gölü’nde bulunduğunu yazdı.
Zürih Gölü'de devriye gezen bir arama kurtarma görevlisinin teknesinin kırılan güneşliğini aradığı sırada bulduğu kavanozdan insan kül ve kalıntıları çıkması üzerine dalgıç polis ve çevre ajansı görevlilerinin gölün derinliklerinde yaptıkları aramalarda toplam 300 kavanoz su yüzüne çıkarıldı.
Polis, içerisinde insan kül ve kalıntılarının bulunduğu kavanozlarla ilgili soruşturma başlatıldığı açıkladı. İntihar kliniğinin kurucusu ve sahibi Lidwing Minelli, Zurih Gölü'nde bulunan kavanozlarda kaç İngiliz vatandaşının küllerinin bulunduğu yönündeki soruları yanıtsız bıraktı.