Obama amcasıyla birlikte yaşamış

Obama amcasıyla birlikte yaşamış
Obama amcasıyla birlikte yaşamış
Beyaz Saray, Obama'nın, hukuk fakültesinde okurken amcası Onyango Obama ile kısa süreliğine birlikte yaşadığını açıkladı.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama'nın, babasının 69 yaşındaki üvey kardeşi olan ve ABD'de kaçak yaşadığı belirlenen Kenya doğumlu Onyango Obama ile geçmişte kısa bir süreliğine birlikte yaşadığını açıklayarak, ikilinin daha önce hiç görüşmediği yönündeki önceki açıklamalarını düzeltti.

ABD'ye 1963 yılında eğitim için geldikten sonra, vizesinin sona ermesine, Yeşil Kart talebinin de kabul görmemesine ve 21 yıl önce hakkında sınır dışı edilmesi yönünde karar çıkmasına rağmen Massachusetts eyaletinde kaçak yaşamaya devam eden amca Obama, 2011 yılında alkollü araç kullanmaktan tutuklanmıştı. Tutuklama olayıyla birlikte amca Obama'nın göçmenlik statüsü kamuoyuna ifşa olmuştu.

Amca Obama, bu hafta içerisinde mahkeme kararıyla yeşil kart almaya hak kazanmıştı. Ancak, geçen yıl Obama'nın daha önceden amcasıyla hiç bir araya gelmediğine yönelik ortaya çıkan haberler , amca Obama'nın yeşil kart almaya hak kazanmasıyla tekrar gündeme geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de günlük basın toplantısında, bu yöndeki bir soru üzerine, geçen yıl çıkan haberleri hatırlatarak, o dönemde Obama'nın kendi yazdığı kitap da dahil kayıtlara bakıldığında amcasıyla bir araya geldiğine dair bir kanıtın bulunmadığını, kimsenin de konuyu Obama'ya sormadığını kaydetmişti.

Ancak Carney, Obama'nın da durumu doğrulayarak Cambridge'e taşındığında kendi evi hazır olana kadar çok kısa süreliğine amcasında kaldığını söylediğini aktardı.

Carney, Obama'nın kendi evine taşınmasının ardından da amcasıyla birkaç ayda bir görüştüğünü, hukuk fakültesinden sonra da aralarında bağın koptuğunu dile getirdi. Carney, "Başkan Obama, amcasını 20 yıldır görmedi, yaklaşık 10 yıldır da kendisiyle konuşmadı" dedi. Carney, Beyaz Saray'ın da bu davaya hiçbir zaman müdahil olmadığını da vurguladı. (WASHINGTON-AA)