Obama, Asya turuna çıkıyor

Obama, Asya turuna çıkıyor
Obama, Asya turuna çıkıyor
ABD Başkanı Obama, Çin, Myanmar ve Avustralya'yı ziyaret edecek

RADİKAL - ABD Başkanı Barack Obama, Çin, Myanmar ve Avustralya'yı kapsayacak bir haftalık Asya turuna Pazartesi günü başlıyor. 

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Obama'nın 10-16 Kasım tarihleri arasında Çin, Myanmar ve Avustralya'yı içeren Asya turuna çıkacağını bildirdi.
Çin'de 10-12 Kasım tarihlerinde Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) liderler görüşmesi ve CEO zirvesine katılacak olan Obama, zirve sonrası Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya gelecek. 

Obama, 12-14 Kasım tarihlerinde bulunacağı Myanmar'da Doğu Asya Zirvesi ve ABD-Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Zirvesi'ne iştirak edecek. Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein ile de ikili görüşme gerçekleştirecek olan Obama, Yangon kentinde Genç Güneydoğu Asyalı Liderler Girişimi toplantısında katılıp, Myanmarlı aktivist Aung San Suu Kyi ile görüşecek. 

Obama, gezisinin son ayağında Avustralya'nın Brisbane şehrinde düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi'ne katılacak. Obama, zirvede ABD'nin Asya-Pasifik'teki liderliğine yönelik bir konuşma yapacak. (AA)