Obama 'Başkanlık Sisitemi'nden şikayet etti

Obama 'Başkanlık Sisitemi'nden şikayet etti
Obama 'Başkanlık Sisitemi'nden şikayet etti
ABD Senatosu, silah kontrolüyle ilgili olarak kritik bir öneriyi reddedince Başkan Obama Başkanlık sisteminde kilit rol oynayan senato kurallarını eleştirerek 'bu azınlığın çoğunluğa tahakkümüdür' dedi.

WASHINGTON - İki partili yaklaşımla hazırlanan "silah alanların geçmişlerinin araştırılması"na yönelik teklifin 100 sandalyeli Senato'dan geçmesi için gerekli 60 oy bulunamadı.

Oylamada teklife 54 olumlu, 46 olumsuz oy geldi. Olumlu oylar çoğunlukta olsa da 60 barajını geçemediğinden teklif Senato gündeminden düştü. Bu sonuç, ABD 'deki silah lobisi için de güçlü bir zafer oldu.

OBAMA: WASHİNGTON İÇİN BÜYÜK UTANÇ GÜNÜ
ABD Başkanı Barack Obama, Senato'nun silah alımında geçmiş araştırmasını reddetmesine ilişkin, "Washington için büyük utanç günü" dedi.

Obama, Beyaz Saray'ın bahçesinde, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, silahlı saldırıya uğrayan eski Kongre üyesi Gabrielle Giffords ve silah şiddetinin kurbanlarının yakınlarıyla kameraların karşısına geçti.

Amerikan halkının yüzde 90'ının, Cumhuriyetçi seçmenin de yüzde 80'inin destek verdiği, silah alımlarında geçmiş araştırmasının yapılması konusunu Senato'daki azınlığın uygulamaya değer bulmadığını belirten Obama, ülkenin yüzde 90'ının destek verdiği bir tasarının hala nasıl geçemediğini sorguladı.

Obama, Senato kuralındaki çarpıklık yüzünden azınlığın süreci engelleyebildiğini kaydetti.

Senatörlerin bu tasarıyı geçirmemekle ilgili "hiçbir mantıklı gerekçe" sunamayacaklarını ifade eden Obama, güçlü silah lobisi Ulusal Tabanca Derneği (NRA) ve müttefiklerinin bilerek yalan söylediğini ve bu yalanın da yayılarak başarıya ulaştığını dile getirdi.

Obama, "Senatörler, azınlıktaki silah sahiplerinin gelecek seçimlerde peşlerinden gelmesinden korktular. Silah lobilerinin birçok para harcayıp kendilerini anayasanın ikinci maddesine karşı ilan etmelerinden korktular" dedi.

Tartışmaların odağını oluşturan tasarının gelecekte tüm silah şiddetini önlemeyemeyeceği tezine değinen Obama, "Başından bu yana bu düzenlemelerin silah şiddetini tamamen önleyemeyeceğini ben söyledim ama senatörler bu tasarıyı geçirseydi belki binlerce kişinin hayatını kurtarmış olacaklardı" dedi.

"KİMİN ZAFERİ?"
Obama, bazılarının bunu "zafer" olarak nitelendirdiğini anlatarak, "Bu kimin zaferi, neyin zaferi? Amerika 'nın yüzde 90'ının, Cumhuriyetçilerin yüzde 80'inin istediğini yapmamak mı zafer, kimi temsil ediyoruz burada? Bu Washington için büyük bir utanç günü" ifadesini kullandı.

Mücadelelerinin bitmediğini, asıl tepkilerin seçmenlerden geleceğini vurgulayan Obama, "Washington'ı değiştirmek için Amerikan halkı bu konudaki tutkusunu sürdürmeli. Gerekirse Washington'a doğru insanları göndermelisiniz" dedi. (aa)