Obama beddua krizinde ne yaptı?

Obama beddua krizinde ne yaptı?
Obama beddua krizinde ne yaptı?
ABD Başkanı Obama'nın danışmanlarından Roger Fisk krizlerin şeffaflıkla atlatılacağını söyleyip, örnek olarak ABD'ye ettiği bedduayla gündeme gelen Vaiz Wright skandalını verdi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın dijital medya danışmanı Roger Fisk geçen hafta Bilgi Ekonomisi Derneği’nin “Yeni Dünya Zirvesi”ne katıldı.

Hürriyet gazetesinden Nevra Gömdeniz’in sorularını yanıtlayan Fisk krizlerin şeffaflıkla atlatılacağını söyledi ve Obama’nın karşılaştığı beddua vakasını nasıl aştığını anlattı.

Obama’nın senatörlük günlerindeki seçim bölgesi Chicago’da bulunan Birleşik İsa Kilisesi vaizi Jeremiah Wright’tı. Obama Ailesi’nin devam ettiği kiliseyi yönetmekle kalmayıp, aileye ‘ruhani danışmanlık’ da yapan Wright’ın 11 Eylül İkiz Kuleler saldırısının ardından yaptığı yorumlar, Obama’nın ilk başkanlık kampanyası sırasında (2008) gündeme bomba gibi düştü.

Vaiz, bu konuşmalarda 11 Eylül terör eylemlerine ABD’nin yol açtığını söylerken, kilisesindeki siyah Amerikalıların “Tanrı ABD’yi bağışlasın” yerine, “Tanrı ABD’yi kahretsin” diye dua etmesini öğütlüyordu.

Obama, skandalın ortaya çıkmasının ardından, “Wright’ın söyledikleri beni bağlamaz” açıklamasında bulunmuş ve o kiliseye gitmeyi bırakmıştı.

Roger Fisk de Obama’nın kriz yönetimi politikası sorumuza, Vaiz Wright vakasını kullanarak cevaplıyor: “Problemlerle yüzleşmek onları yok saymaktan çok daha iyi. Yok sayarsanız rakipleriniz bundan faydalanır ve olay farklı boyutlara gidebilir. Vaiz Wright krizi ortaya çıktığında Obama hemen kontrolü ele aldı ve gerekli açıklamalarda bulundu. Herhangi bir kriz olduğunda açıklama yapmak, daha da önemlisi hemen açıklama yapmak gerekiyor. İnsanlar, kendilerine dürüstçe yaklaşıldığını hissederlerse onlarla çok daha kuvvetli bir iletişim kurabilirsiniz. Halk manipüle edildiğini ve bir liderin sorunlarla yüzleşmeye cesareti olmadığını hissederse bu iletişimi bir daha yakalayamazsınız”.

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz...