Obama Bibi'ye 'baş belası' dedi

Obama Bibi'ye 'baş belası' dedi
Obama Bibi'ye 'baş belası' dedi
Başkan Barack Obama, seçim kampanyaları esnasında ilişkilerinin gerildiği İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun 'tam bir baş belası olduğunu' düşünüyor.

ABD ’li gazeteciler Mark Halperin ve John Heilmann’ın 2012 başkanlık seçimlerinin arka planını anlattıkları ‘Double Down’ adlı 499 sayfalık kitapta, İsrail ’den yalnızca tek bir yerde bahsediliyor. Buna göre Obama , ilişkileri düzeltmek için İsrail’e gitmesinden 6 ay önce danışmanlarıyla yaptığı görüşmede, “Netanyahu’nun baş belası olduğunu hepimizi biliyoruz” diyor. Obama’nın argo bir ifade olan ‘pain the ass’ sözünü kullanması ise dikkat çekti.

Bunlar, Bibi olarak da anılan Netanyahu’nun arkasından sarf edilen ilk sözler değil. 2011’deki G20 zirvesinde de mikrofonun açık olduğunu fark etmeyen Obama ile dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy arasındaki bir konuşma gündeme oturmuştu. Sarkozy, Bibi için "Onu daha fazla görmeye dayanamıyorum. Tam bir yalancı" derken Obama da "Sen ondan bıktın, bense onunla her gün görüşmek zorundayım" yanıtını vermişti. (ISRAEL NATIONAL NEWS)