Obama Cumhuriyetçilere 'geniş kapsamlı operasyon' sözü mü verdi?

Obama Cumhuriyetçilere 'geniş kapsamlı operasyon' sözü mü verdi?
Obama Cumhuriyetçilere 'geniş kapsamlı operasyon' sözü mü verdi?

John McCain ve Lindsey Graham

BBC ve The Wall Street Journal'da yer alan iki değerlendirme ABD Başkanı Barack Obama'nın, Cumhuriyetçi senatörler McCain ve Graham'la görüşmesinde 'Suriye'ye yönelik daha geniş kapsamlı askeri müdahale ve muhaliflere destek' planı sunduğunu aktarıyor.

Radikal.com.tr — Washington’da ABD Başkanı Barack Obama'nın, Suriye'ye yönelik daha geniş kapsamlı askeri müdahale planladığı, ayrıca Suriyeli muhaliflere fiziki desteği artırabileceği yönündeki yorumlar giderek daha yüksek sesle konuşulmaya başlarken, Obama bugün yaptığı açıklamada "Amerikan Kongresi'nin Suriye'ye askeri müdahale yapılmasına onay vereceğine dair inancının tam olduğunu" söyledi. Beyaz Saray'da Kongre liderleriyle bir araya gelen Obama, Irak ve Afganistan savaşlarının tekrarlanmayacağını belirtti.

Obama, cumartesi günü yaptığı açıklamada Suriye'ye sınırlı ve olası yeni kimyasal saldırıları önlemeye yönelik bir askeri müdahaleden yana olduğunu ama bunun için Kongre'nin onayını talep edeceğini bildirmişti. ABD Başkanı bugün yaptığı açıklamada da 'ABD'nin sınırlı bir operasyon planladığını' yinelemesine rağmen Washington'da 'kapsamlı operasyon' seçeneğine ilişkin senaryolar konuşuluyor. 


'CUMHURİYETÇİ SENATÖRLERE GÜVENCE VERDİ'
ABD'nin eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Jack Keane, BBC'ye yaptığı açıklamada Pazartesi günü Beyaz Saray'ın bilgilendirme toplantısına katılan önde gelen Cumhuriyetçi senatörlerle görüştüğünü söyledi.

Keane, John McCain ve Lindsey Graham olduğu tahmin edilen bu senatörlerin, “Başkan Obama'nın Kongre'nin müdahaleye desteğini alması halinde, Esad'ın silahlı kuvvetlerine ciddi şekilde zarar vermeyi planladığı konusunda kendilerine bizzat güvence verdiğini” anlattıklarını aktarıyor.

General Jack Keane, Cumhuriyetçi senatörlerle görüşmelerine dayanarak, 'Başkan Obama'nın askeri dengeleri Suriye muhalefetinin lehine değiştirmeye niyetli olduğunu' söyledi.

BBC Türkçe servisinde yer alan habere göre, Jack Keane açıklamasında, “(Obama), Esad rejiminin ordusunu caydıracak, askeri gücünü ciddi şekilde kıracak bir adım atacak. Burada önemli kelime, 'gücünü kırmak'. Obama'nın söz konusu iki senatöre ayrıca söylediği bir şey de muhalefet güçlerine yardım etmeye niyetli olduğu" diye konuştu.

Ancak bu müdahalenin de uzak mesafeden denizaltı, gemi ya da savaş uçaklarından füze saldırısının ötesinde olması beklenmiyor.

ABD Kongresi Suriye'ye yönelik sınırlı askeri müdahale planlarını görüşmek üzere 9 Eylül Pazartesi günü toplanacak.


‘OBAMA, SURİYE KONUSUNDA KUMAR OYNUYOR’
General Keane’in bu ‘geniş çerçeveli’ beklentilerine karşın, Washington’da Obama’nın, ‘Suriye’ye dar kapsamlı bir müdahale için bile’ çok büyük risk alacağını, hatta ‘kumar oynamakta olduğunu’ dile getirenler de var.

Özellikle finans ve iş çevrelerindeki saygınlığı ve etkisiyle bilinen The Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir değerlendirme tam da bu yönde: “Beyaz Saray'ın Suriye'ye askeri operasyon konusunu Kongre'ye götürmesi Barack Obama'nın başkanlığı döneminde oynadığı en büyük kumarlardan biri…”

Carol E. Lee ve Janet Hook tarafından yazılan ve “Obama'nın başkanlığı süresince Kongre'den çok fazla zaferle ayrılmadığı”na dikkat çekilen yazıda şöyle deniyor:

“Başkan, Kongre'de Suriye'ye karşı daha geniş kapsamlı askeri operasyon isteyen Cumhuriyetçiler ile her iki partide bulunan sınırlı da olsa bir operasyondan endişe duyanlara karşı zafer elde etmek zorunda.

Obama, Pazartesi günü Cumhuriyetçilerin iki önemli senatörü John McCain ve Lindsey Graham ile bir araya gelmesinin ardından destek kazanmışa benziyor. Bu iki üye Obama'nın Kongre'de yeterli desteği bulabilmesinde kritik rol oynayabilir.

Pazartesi günkü toplantıya kadar her iki senatör, Suriye'deki iç savaşın dinamiklerini değiştirecek geniş kapsamlı bir operasyon olmadığı sürece yapılacak sınırlı operasyonun yetersiz olduğunu belirtiyordu.

Ancak Mr. McCain, Pazartesi günkü toplantısının ardından, ‘Bu tasarıya karşı Kongre'nin oy kullanması yıkıcı etkiler yaratabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nin ve Başkanı'nın güvenilirliğine zarar verebilir’ dedi.


BBC – The Wall Street Journal