Obama delil savaşına hızlı başladı

Obama delil savaşına hızlı başladı
Obama delil savaşına hızlı başladı
ABD, BM raporunu beklemeden kimyasal silahın Suriye yönetimi tarafından kullanıldığına dair telefon ve uydu kayıtlarını paylaştı.

Suriye’ye askeri operasyon hazırlıklarını sürdüren ABD bir yandan Kongre’nin frenleme çabalarına rağmen söylemini sertleştirirken bir yandan da BM raporunu beklemeden kendi delillerini ve saldırı planını müttefikleriyle paylaşmaya başladı. Obama yönetimi, Suriyeli yetkililer arasındaki telefon konuşmaları ve uydu görüntüleriyle kimyasal silahın hükümet güçleri tarafından kullanıldığı iddiasını kanıtlamaya çalışıyor. Washington Post’a göre ABD, rejimin nasıl kimyasal silah depoladığını ve bunları nasıl kullandığını belirledi. Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün bu konuda hazırladığı rapor bugün yayımlanacak. 

Hesap soran telefon

Foreign Policy dergisi de ABD’nin elindeki bir diğer delilin, istihbarata takılan bir telefon görüşmesi olduğunu yazdı. Buna göre Suriye Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili saldırı sonrası ‘panik halinde’ kimyasal silah biriminin sorumlusunu arayıp hesap sormuş. Habere göre ABD’nin saldırıyı Esad yönetiminin yaptığından bu kadar emin olmasının ve askeri operasyon hazırlığı yürütmesinin temel nedeni de bu ifadeler. 

Uçak kullanılmayacak

New York Times ise olası müdahalenin ayrıntılarına yer verdi. Buna göre amacı Esad’ı kimyasal silah kullanmaktan ‘caydırmak ve küçük düşürmek’ olarak gösterilen ‘sınırlı’ saldırı 1-2 gün sürecek. Savaş uçağı kullanmak yerine Doğu Akdeniz’deki gemilerden seyir füzesi ateşlenecek. Çevresel ve insani felaket riski nedeniyle kimyasal silah tesisleri vurulmayacak. Ancak kimyasal saldırıyı yapan birlik, askeri karargâh, Rus yapımı saldırı helikopterlerinin bulunduğu havaalanları, roketler ve topçu bataryaları dahil ‘en fazla 50 yer hedef alınacak. Her hedefe 2-3 füze gönderilecek. Saldırı bu haliyle Clinton yönetiminin 1998’de Irak’a düzenlediği Çöl Tilkisi Operasyonu’nu andırıyor. Yönetimin savaşın temel ilkelerinden olan sürpriz faktörünü gözden çıkararak bu detayları basına sızdırması şaşırtıcı bulunurken Washington Post “Sözü geçen hedeflerin çoğu çoktan boşaltılmış olur” diye yazdı. 

Türkiye ’siz olmaz’

Beyaz Saray’dan gelen açıklamalar saldırı konusundaki kararsızlığı yansıtsa da yönetimin söylemi ve saldırının ayrıntılarının paylaşılması girilen yoldan dönüş olmadığını gösterdi. Başkan Yardımcısı Joe Biden, temel uluslararası ilkelerin ihlal edildiğini savunarak “Masum insanları hedef alan bu çirkin saldırıyı rejimin yaptığına hiç şüphe yok” derken olası bir müdahale için müttefiklerle görüştüklerini eklemeyi de ihmal etmedi. Kongre üyeleri ise Başkan Barack Obama’yı ‘acele etmemeye’ çağırırken ‘Türkiye’siz olmaz’ vurgusu yaptı. Obama’ya 40 senatörün imzaladığı bir mektup göndermeye hazırlanan Cumhuriyetçi Senatör Scott Rigell, “Obama Kongre’nin onayını almadan Suriye’ye saldırma kararı verirse, yetkisini kötüye kullanmış olur” uyarısında bulundu. Demokrat Senatör Barbara Lee de Suriye’deki krizin askeri yollarla çözümlenemeyeceğini belirtirken Dışişleri Komitesi Başkanı Ed Royce müdahalenin Suriye’deki krizi tırmandıracağını ve bunun yabana atılamayacak sonuçlar doğuracağını savundu. CNN’e konuşan Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Üyesi Senatör John McCain ise Esad’ın kırmızı çizgiyi ilk kez geçmediğinin altını çizip “Birkaç füze atışıyla düzenlenecek yanlış bir saldırı yalnızca Esad’a yarar” dedi. Senatör Jack Reed de ABD’nin Suriye’ye tek başına gitmemesini savundu. Reed “Fransa, Britanya ve Türkiye’nin olmadığı tek taraflı bir saldırı büyük hata olur” ifadesini kullandı. Üst düzey bir yetkili ise ‘Bir günden uzun süreceğini’ söylediği operasyonun tek taraflı olmayacağını, konunun müttefiklerle müzakere edildiğini açıkladı. (WASHINGTON/ NYT-WP-REUTERS)

Londra’dan tasarı, eski komutanlardan uyarı


Britanya Başbakanı David Cameron, Ulusal Güvenlik Konseyi’nden Suriye’ye müdahale önerisine destek aldıktan sonra BM Güvenlik Konseyi’ne kimyasal silah saldırısını kınayan ve sivilleri korumak için gerekli önlemlerin alınmasına yetki veren bir tasarı sundu. Emekli İngiliz komutanlar ise müdahaleye itiraz etti. Eski Genelkurmay Başkanı Lord Dannatt ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Lord West, müdahalenin beklenmedik sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Eski Savunma Bakanı Lord King ise sorunun çözümünün askeri seçeneklerde aranmaması gerektiğini savundu. {DUBAİ/ GUARDIAN}
‘Beşşar Esad İran’da’ iddiasına yalanlama

ABD ve müttefikleri 1 günden


uzun sürecek bir operasyonun hazırlıklarını sürdürürken Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la ilgili bir iddia ortalığı karıştırdı. Lübnanlı El Nahar gazetesi, Esad’ın ailesi ve hükümetten yetkililerle birlikte İran’a gittiğini öne sürdü. Gazete, İran Dışişleri Bakanlığı’nın Esad ailesini ve yetkilileri taşıyan uçağın başkent Tahran’a iniş yaptığını aktardığını yazdı. Gitme nedeni de İranlı yetkililerle ‘Suriye’nin ABD müdahalesine nasıl karşılık vereceğini görüşmek’ olarak gösterildi. Press TV’ye konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Arakçı ise iddiaları ‘saçma’ olarak niteledi. Daha önce Esad’ın Latin Amerika ülkelerinden sığınma istediği ve Rusya’ya kaçtığı iddiaları asılsız çıkmıştı. {DUBAİ/ REUTERS}

Gaz maskesi kuyruğu uzadı


ABD’nin Suriye’ye saldırma ihtimali çok sayıda İsraillinin gaz maskesi almak için saatlerce kuyrukta beklemesine neden oldu. Maske dağıtımını idare eden İsrail Posta Şirketi’ne göre sadece geçen pazar gaz maskesi talebi dört kat arttı. Müdahale halinde Suriye’nin İsrail’e saldıracağından endişelenen İsrail halkının %69’u evinde gaz maskesi bulunduruyor. {KUDÜS/ HAARETZ-AP}