Obama döneminin ilk Guantanamo tutsağı

Obama döneminin ilk Guantanamo tutsağı
Obama döneminin ilk Guantanamo tutsağı
Askeri mahkeme 8 yıldır Guantanamo'da tutuklu bulunan Bin Ladin'in aşçısını 14 yıl hapis cezasına çarptırdı

GUANTANAMO- ABD ’deki bir askeri mahkeme, El Kaide terör örgütü lideri Usame Bin Ladin’in aşçısını 14 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bin Ladin’e aşçılık ve sürücülük yapan, Guantanamo askeri üssündeki tutsaklardan, Sudanlı İbrahim El Kosi, askeri mahkemeyle yaptığı, şartları gizli tutulan anlaşma uyarınca hapiste 14 yıldan çok daha az bir süre kalacak.

ABD’nin Küba ’daki Guantanamo askeri üssünde 8 seneden beri tutulan 50 yaşındaki Kosi, Guantanamo’da kurulan savaş suçları mahkemesinde, geçen ay, suç işlemek amacıyla El Kaide’ye katılmak ve terörizme materyal desteği sağlamak suçlarını kabul ederek, mahkemeyle anlaşma yoluna gitmişti.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Amerikan askeri yetkilileri, Kosi ile yapılan anlaşmanın tüm şartlarının, ancak aylar geçtikten sonra kamuoyuyla paylaşılabileceğini bildirdi.

Buna karşın, Dubai’deki El Arabiye televizyonu kimliğini açıklamadığı kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Kosi’nin cezasının 2 yıla indirildiğini duyurdu.

Kosi, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin işbaşına gelmesinin ardından, mahkemede suçlu bulunan ilk Guantanamo tutsağı oldu.(aa)


    ETİKETLER:

    ABD

    ,

    Küba