Obama dostlara dişini gösterdi

Obama dostlara dişini gösterdi
Obama dostlara dişini gösterdi

WASHINGTON - ABD yönetimi Libya’da elçinin öldürülmesinin ardından askeri tedbirleri arttırırken diplomatik olarak da harekete geçti. Başkan Barack Obama, ‘Müslümanların Masumiyeti’ adlı filme karşı şiddetli gösterilerin yaşandığı ülkelerin başında gelen Mısır ve Libya liderlerini aradı. Saldırıyla ilgili adalet için Libya hükümetiyle çalışacaklarını belirten Obama, Mısır’ı ‘ne müttefik ne de düşman’ gördüğünü söyledi. Obama, MSNBC’ye demecinde “Onların ne bir müttefik ne de düşman olduğunu düşünüyoruz” dedi. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin tepkisini değerlendiren Obama “Bu olaya nasıl tepki vereceklerini görmek zorundayız. Bu durumda, bizim beklentimiz; onların bizim elçiliğimizin ve personelimizin korunması konusundaki ısrarımızda duyarlı olmalarıdır. Onlar ve bizim elçiliğimizin olduğu ülkeler sorumluluk almayacaklarına dair harekete geçerse bu gerçekten büyük bir problem olacak” diye konuştu.  

Mursi kınadı ama yetmedi  
Mursi ise elçiliklere saldırıyı kınayarak ABD elçiliğinin korunacağı sözü verdi. Brüksel ziyareti sırasında konuşan Mursi de Obama’yı arayarak ‘açık ifadelerle’ olayı kınadığını belirterek “Güçlü bir şekilde bu tür provokasyonları ve nefretin arkasında duranları kınıyoruz” dedi.  

FBI devreye girdi  
Washington saldırının 11 Eylül ’ün 11. yıldönümünde düzenlenen planlı bir terör eylemi olabileceği üzerinde duruyor. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Rogers, saldırının YouTube’da yayımlanan İslam karşıtı bir görüntüye verilen anlık bir tepki olamayacak kadar ‘planlı, koordineli ve iyi yürütülmüş askeri tarz bir olay’ olduğunu söyledi. Rogers “Listemiz daralıyor” ifadesini kullansa da FBI’ın henüz saldırganı işaret etmediğini belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney ise “Olayı Libya hükümeti ile birlikte araştırıyoruz. Bu noktada spekülasyon yaratmak istemiyorum” dedi. Bir güvenlik yetkilisine göre FBI, Libya’ya teknik ekip gönderdi. Farklı senaryolar üzerinde duran uzmanlar, hedefin üst düzey yetkililer olduğu ama öldürülen elçi Christopher Steven’ın özellikle hedef seçilmediğini düşünüyor. Bir güvenlik yetkilisi “Onlar protestoyu bir fırsat olarak kullanmış gibi görünüyor” dedi. Yetkililere göre Kaide ile bağlantılı ya da onlardan etkilenen silahlı saldırganları elçiliğie ateş açıp saatlerce ABD güvenlik ekibini tuttu. Uzmanlar ise “Kaide eylemi demek için erken” değerlendirmesini yapıyor.  

Papaza komutan uyarısı  
ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’in de filme destek olan Floridalı papaz Teery Jones’i arayıp “Filmi teşvik etme. Askerlerimizin güvenliğini tehlikeye atıyorsun” diye uyarıda bulunduğu aktarıldı. Kilisenin önceki akşam filmi göstermekten vazgeçtiği belirtildi. Jones Kuran yakma eylemiyle gündeme gelmişti.