Obama: Eğit-donat hakkında en başından beri şüphelerim vardı

Obama: Eğit-donat hakkında en başından beri şüphelerim vardı
Obama: Eğit-donat hakkında en başından beri şüphelerim vardı
ABD Başkanı Barack Obama, verdiği bir söyleşide, eğit-donat programı hakkında 'en başından beri' şüpheleri olduğunu söyledi.

RADİKAL -  ABD 'nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriye’deki ‘ılımlı muhalifleri’ eğitip donatma programının fiyaskoyla sonuçlanmasının ardından açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Barack Obama, programla ilgili 'başından beri şüpheleri bulunduğunu’ itiraf etti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Obama, CBS kanalındaki ‘60 dakika’ programında yöneltilen soruları yanıtladı. Obama, eğit-donat programı hakkındaki bir soruya cevap verirken, "Suriye içinde böyle bir etkili 'vekil ordu' yaratabileceğimiz fikri hakkında başından beri şüphelerim vardı" dedi. "Amacım, 'IŞİD’le savaşmak isteyen ılımlı muhalefeti eğitip donatabilecek miyiz' düşüncesini sınamaktı” diyen Obama,  “Öğrendiğimiz ise şu oldu: Esad iktidarda kaldığı sürece bu kişileri IŞİD’e odaklandırmak oldukça zor" ifadelerini kullandı.

Bir çöküş öyküsü: Eğit-donat

Obama "Madem şüpheleriniz vardı, neden eğit-donat programına devam ettiniz" şeklindeki soruya ise, "Bizim için önemli olan tüm seçenekleri keşfettiğimizden emin olmaktı" yanıtını verdi.

IŞİD'e karşı Suriye Demokratik Güçleri adı altında birleştiler

'ELİMİZDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK' 

Öte yandan Obama, "Bundan sonra IŞİD’e ne olacak, onları kim ortadan kaldıracak?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Uluslararası toplum zamanla onlardan kurtulacak ve biz de buna öncülük edeceğiz. Ancak, Suriye içinde ve Irak'ın bazı bölümlerinde yerel Sünni halk bizimle çalışmadığı sürece onlardan kurtulamayacağız. Suriye'de durum bu kadar hassasken ve bu kadar çok aktör varken, elimizde sihirli değnek yok.”

Rusya, PYD ile görüştü

'MOSKOVA'NIN AMACI GÜÇ GÖSTERİSİ DEĞİL' 

Diğer taraftan Obama, Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarında da istihbarat sayesinde önceden haberdar olduklarını söyledi. Moskova’nın bunu yapmasının asıl nedeninin ‘güç gösterisi’ olmadığını söyleyen Obama, ‘bugüne kadarki strateji işe yaramadığı’ için operasyonlara başlandığını savundu.

Geçmişte ABD'nin Afganistan ve Irak gibi ülkelere asker göndermesini 'hata' olarak nitelendiren Obama, güç göstermek için yine Suriye, Yemen, Libya gibi ülkelere asker gönderilmesi gerektiğini savunanların yanlış yolda olduğunu belirtti.

'TRUMP'IN DERDİ REKLAM' 

Bu arada  Obama, Hillary Clinton'ın dışişleri bakanı olduğu dönemde elektronik posta yazışmalarını özel hesabından yapmasına ilişkin soruyu da yanıtladı. Clinton'ın hata yaptığını söyleyen ve bunu kendisinin de kabul ettiğini hatırlatan Obama, bu durumun ülkenin güvenliği için tehdit oluşturmadığını öne sürdü.

AP: Ahrar'uş Şam kendini ılımlı muhalif olarak göstermeye çalışıyor

İş adamı Donald Trump'ın Cumhuriyetçi Parti 'den 2016'da başkanlık yarışı için aday adayı olmasını da değerlendiren Obama, Trump'ın başkan olamayacağını düşündüğünü açıkladı. Trump’ın ‘reklam peşinde’ olduğunu savunan Obama, "Nasıl ilgi çekeceğini çok iyi biliyor. Kendisi tam bir klasik reality televizyon karakteri" ifadesini kullandı.

Esad: Erdoğan ve Davutoğlu ülkeme tavsiye veremez