Obama: Esad bir tiran

Obama: Esad bir tiran
Obama: Esad bir tiran
ABD Başkanı Barack Obama, Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada Suriye lideri 'Masum çocukları katletmek için varil bombası kullanan bir tiran' sözleriyle niteledi.

RADİKAL – ABD Başkanı Barack Obama, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı 'Masum çocukları katletmek için varil bombası kullanan bir tiran' sözleriyle niteledi.

ABD’nin Suriye krizinin çözümünde Rusya’yla çalışmaya hazır olduğunu belirten Obama, Suriye’de savaş öncesi duruma dönülemeyeceğini belirtti ve "Esad’ın yerine yeni bir lider getirecek kontrollü bir geçiş süreci yaşanmalı" dedi. Obama, “Esad’ın barışçıl gösterilere müdahale ettiğini” ifade ederek, Suriye liderinin “kimyasal silahlar kullandığını ve ayrım gözetmeksizin bombardıman düzenlediğini” söyledi.  Esad’ı ‘halkından on binlerce kişiyi katleden bir diktatör’ olarak niteleyen Obama, bu durumun “herkesi etkilediğini” ifade etti.  

Suriye’de askeri gücün “gerekli ancak yeterli olmadığını” vurgulayan Obama, Suriye halkının barış içinde yaşamak için bir anlaşmaya varması gerektiğini söyledi. 

Kerry: Esad gitmeli ama bunun hemen olması gerekmiyor

Tarihin, kendi halkından korkan rejimlerin çökeceğini gösterdiğini kaydeden Obama, “görevde kalmak için anayasalarını değiştiren” liderlere seslendi ve “Hiçbirimiz sonsuza kadar kalmıyoruz” dedi. “Muhaliflerinizi hapse atabilirsiniz, ancak fikirleri hapse atamazsınız” diyen Obama, sözlerini “Bilgiye erişimi kontrol etmeye çalışabilirsiniz ama bir yalanı gerçeğe dönüştüremezsiniz” şeklinde sürdürdü.

Dünyadaki en güçlü ordunun ABD’de olduğunu savunan Obama, dünyanın “eski çatışma ve zorlama yöntemlerine geri dönemeyeceğini” söyledi. Obama, “Ordumuz ve ekonomimiz ne kadar güçlü olursa olsun, ABD’nin dünyanın problemlerini tek başına çözemeyeceğini anlıyoruz” dedi.

Merkel: Esad'la görüşülmeli

Kırım’ın geçen yıl Rusya’ya bağlanması hakkında da açıklamalarda bulunan ABD Başkanı, “Bir ülkenin egemenliği ihlal edilirken öylece duramayız. Eğer bu Ukrayna gibi bağımsız bir ülkenin başına geliyorsa, buradaki herhangi bir ülkenin de başına gelebilir” ifadesini kullandı. “Rus medyasının aktardığının” aksine ABD’nin Moskova’ya yönelik yaptırımlarının Soğuk Savaş dönemine dönmek isteği anlamına gelmediğini belirten Obama, Ukrayna halkının Avrupa ’ya katılmakla ilgilendiğini ve “eğitimli Rusların ülkeyi terk ettiğini” söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme gibi bir şey olabilir

ABD-Küba ilişkilerine dair değerlendirmelerde de bulunan Obama, ülkesinin Küba'ya uyguladığı ekonomik ambargonun kalkacağına emin olduğunu aktardı ve "ABD son 50 yıl boyunca Küba halkının hayatını geliştirmeyi başaramayan bir Küba politikası izledi" eleştirisinde bulundu.

Putin: Suriye ordusuyla savaşanlar muhalif değil, terörist

Diğer taraftan Irak savaşından 'zor dersler' çıkardıklarını belirten Obama, "100 bin askerin, bütçeden ayrılan trilyonların bile yabancı bir ülkede kendi başına istikrar sağlamayacağını öğrendik" dedi.

Obama ve Putin Suriye'yi konuşacak

Obama, BM Genel Kuruluna hitabında, İran ile varılan nükleer anlaşmanın tam anlamıyla uygulanması halinde "nükleer silahlara yönelik yasakların güçleneceğini, potansiyel savaşın önleneceğini ve dünyanın daha güvenli olacağını" söyledi.