Obama: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

Obama: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok
Obama: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok
ABD Başkanı Barack Obama, Antalya'daki G-20 Zirvesi'nin kapanışında yaptığı konuşmada, 'Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok' dedi.

RADİKAL - G20 zirvesi kapsamında konuşan ABD Başkanı Barack Obama ABD ordusunun istese Musul, Rakka ya da Ramadi'ye kadar girebileceğini ancak geçmişteki tecrübelerin tekrarlanmasından endişe ettiklerini söyledi.

ABD Başkanı Obama, G20'de teröre karşı birlik içinde durdukları yönünde sarsılmaz bir mesaj verdiklerini söyledi. Obama, Suriye'de diplomatik çözüm noktasında, hala taraflar arasında Suriye Devlet Başkanı Esad'in durumu konusunda farklılıklar bulunduğunu belirterek, "Bizim görüşümüz hala onun Suriye'nin geleceğinde yeri olmadığı yönünde" ifadelerini kullandı. Obama, ABD ordusunun istese Musul, Rakka ya da Ramadi'ye kadar girebileceğini ancak geçmişteki tecrübelerin tekrarlanmasından endişe ettiklerini söyledi. Obama, IŞİD tehdidine karşı Suriye'ye çok sayıda Amerikan askeri konuşlandırmanın "hata" olacağını sözlerine ekledi.

Uluslararası Af Örgütü: Paris saldırıları mülteci karşıtlığına yol açmamalı

ABD Başkanı, "Suriye'ye 50 bin asker gönderdik diyelim, Yemen ya da Libya'da bir saldırı olursa ne olacak" diye konuştu. Obama, IŞİD ile mücadelede "güvenli veya uçuşa yasak bölge"nin "amaca zarar verici" olduğunu belirterek, böylesi bir alan oluşturmanın saha operasyonu gerektireceğini söyledi. Obama, Suriye’de IŞİD’e koalisyon güçleri olarak 8 bin hava saldırısı yapıldığını belirterek şöyle konuştu:

Putin: G-20'de IŞİD'i destekleyenler var

“IŞİD’i yok ediyoruz. IŞİD’in geri çekileceğini gördük. IŞİD bugün Suriye ve Irak’ta daha az toprağa sahiptir. Bu kazanımların devam etmesi gerekirse daha fazla devletin katılımı gerekir. IŞİD’i Irak ve Suriye’de yenmek yeterli değildir. Türkiye, Lübnan, Ürdün devletleri şu anda inanılmaz büyük bir yük kaldırıyor. Bu ülkeleri mülteciler karşısında tek başına bırakamayız. Bütün ülkelerin güvenliğine önem veriyoruz. Suriyeliler de dahil olmak üzere daha fazla mülteci almaya devam ettikçe terör sorunlarının yanında mağdurlarda artıyor. Mültecilere kapılarımızı açmak zorundayız. Ama güvenliği de sağlamak zorundayız.” (Cnntürk)

G20'de 'senkronize' servis!

Paris saldırganı 2013'te Türkiye'ye gelmiş